Hořící chata a v ní zraněné osoby. Tak skončil víkendový skikarneval v lyžařském areálu v Horním Podluží, který společně připravila tamní lyžařská škola TimSki a hornodlužští dobrovolní hasiči. Právě oni, záchranáři z České Kamenice a náčelník horské služby v Harrachově Vladimír Schwarz zasahovali při jejich záchraně. Naštěstí i při letošním skikarnevalu šlo o ukázku profesionality záchranářů, jíž bezdechu sledovaly zhruba tři stovky lidí.

Záchranná akce ovšem nebyla jediným lákadlem karnevalu na lyžích. Návštěvníci a především děti se nejenže mohli vydovádět při nejrůznějších hrách na lyžích i bez nich, ale také se mohli inspirovat při předváděcí jízdě stylu našich prapředků - telemarku, nebo při předváděcí jízdě na monoski, které mohou úspěšně využívat vozíčkáři. Velkým lákadlem pro malé účastníky karnevalu byl také sjezd na lyžích, při kterém jim lyžařští instruktoři měřili jejich rychlost. Malí i velcí se pak společně mohli občerstvit u netradičního ledového baru.

Maškarní veselí až za tmy ukončila večerní jízda s hořícími loučemi, vypouštění lampionků štěstí a závěrečný ohňostroj.

Hornopodlužský skikarneval ovšem nemyslel pouze na zábavu těch, kteří na něm byli fyzicky přítomní. Veškerý jeho výtěžek, třicetikorunový registrační poplatek pro soutěžící i výtěžek z prodeje lampionků, nebo skizipů, si odneslo občanské sdružení Bolíto, které pomáhá popáleným dětem.

Autor: Šárka Pešková