„Dostane novou střechu na hlavní budově, nová bude také fasáda a centrální ekologické vytápění. Úpravou projde také hlavní sál, kde kvůli provozním úsporám snížíme strop,“ vyjmenoval ty nejviditelnější změny starosta Františkova Libor Bzura.

Ve druhém a třetím nadzemním podlaží nechá obec vybudovat nové prostory pro volnočasové aktivity, na každém patře bude sociální zařízení. Jako první začne stavební firma s vnějšími opravami, využije tak příhodného počasí. Během zimy se pak bude věnovat rekonstrukci vnitřní části domu.

Za opravu dá Františkov výrazně méně peněz, než kolik původně počítal. Projekt vyčíslil náklady na 2,4 milionu, díky soutěži, do které se přihlásilo šest firem, se cenu podařilo o 400 tisíc korun srazit. Sedmdesát procent částky pokryje dotace ministerstva pro místní rozvoj z programu obnovy venkova.

Obec nyní řeší konečnou barevnou podobu nové fasády domu, který se nachází v jejím centru. Své návrhy mohou lidé posílat na facebookové stránky věnující se Františkovu. Sama obec pak k diskuzi připojila návrh ve žluto-zelené kombinaci, tedy v barvách Františkova.

„Ta žlutá je dobrá, zelenou bych volila ve světlejším odstínu. Případně kombinaci žluté a hnědé, světle hnědé,“ napsala do diskuze ve skupině například Lucie Honzátková. Další diskutující se přikláněli k jednobarevné fasádě, jiní zase navrhovali křiklavější barvy.

Pro Františkov nejde o první velkou investici do kulturního domu. Před třemi lety jej koupil za téměř 1,4 milionu od soukromého vlastníka. Následně nechal v přízemí udělat kompletně nové bezbariérové sociální zařízení, které vyšlo na přibližně 400 tisíc korun. V přízemí nechal vyměnit okna a hotová je také střecha sálu.

Po dokončení právě začínající etapy opravy se tak celkové náklady budou pohybovat okolo čtyř milionů korun. „Je to centrum obce a chceme, aby to fungovalo,“ vysvětlil Bzura, proč se Františkov nyní zaměřuje na rekonstrukci kulturního domu.

Pracovat se bude nejen na domě, který je zdejším centrem společenského života. Obec připravila také obnovu parku před vlakovým nádražím, která by měla vyjít na přibližně jeden a půl milionu korun. V této částce je zahrnuto například i vybudování venkovního divadla. Hotovo by mělo na jaře příštího roku.

Také v tomto případě obec byla úspěšná se žádostí o dotaci. Pokud by se jí příspěvek nepodařilo získat, musel by na obě akce Františkov šetřit mnoho let. Jeho letošní rozpočet totiž počítá s příjmy necelých šest milionů korun.