To pravé léto vzalo v Děčíně za své. Za hranice republiky jej v sobotu odvezli po Labi členové recesistické společnosti, jež se přepravou ročních období zabývá.

„Když to neuděláme my, nikdo jiný to za nás neudělá,“ rozloučil se s paluby vyzdobené loďky prezident společnosti Jaroslav Drahoš. Přítomné však uklidnil, že oni sice odvážejí léto, ale jen to právě, po něm prý nastoupí baby, které přinesou další pěkné dny v podobě léta babího. Poté nalil do řeky několik hltů kořalky, co by úlitbu vodníkům a konvoj se mohl spustit po proudu.

Letošní účast na odvozu léta byla ale slabá. Prezident Drahoš ji odůvodnil tím, že jsou tři dny volna a velké většina lidí odjela z města. K několika vodákům, kteří léto odváželi na třech lodích, se po silnici přidala nepočetná skupinka cyklistů. Všichni se pak sešli v německém Bad Schandau a s létem se důstojně rozloučili.

Recesistická společnost pro přepravu ročních období vodní cestou se nestará jen o tom, aby léto z Česka zmizelo. Má obrovskou zásluhu i na tom, že se do země zase slunečné dny vrátí. Každoročně totiž přivážejí v březnu po Labi jaro ze střekovských zdymadel a ještě před tím, v zimních měsících, vynášejí zimu do hor.