Koncerty a divadelní hry benefičního festiválku Kramle 2010 letos opět pořádalo občanské sdružení Slunečnice na zámku v Děčíně. Chtělo umožnit setkání postiženým z ostatních ústavů a vydělat na zábavu a aktivity pro své klienty. Ale připravilo také vděčnou zábavu i občerstvení pro hosty „zvenčí“.
K návštěvě Kramle nás letos zlákal především Xindl X. A to natolik, že jsme jej pojali jako hudební předkrm soboty.

Ovšem rádi jsme i pomohli Slunečnici. A za 100 Kč dostali více, než jsme čekali.

Hodinku po poledni už na zámku v Růžové zahradě začaly hrát soubory domovů pro osoby se zdravotním postižením (DOZP). Jejich klientům vydatně pomáhali dobrovolníci i personál ústavů.

První, alespoň pro nás, hrál karlovarský DOZP Mariánská. A bylo veselo, když předělali pohádku o Karkulce, nazvali ji Karkulínka 2009 a bavili sebe i publikum. Ve finále přinesli velkou TV obrazovku a v ní zamával čepičkou živý Večerníček. „To je sedmiletý Vašík. Pomáhá nám jako host, je syn naší Karkulínky,“ prozradila Zdeňka Hlaváčková, vychovatelka i vedoucí divadelního souboru Beruška.

Hráli i amatérští herci z Divadla ve 2 kufrech z DOZP Žatec. V jejich pohádce poslaly matka a dcera Marušku do lesa pro něco k jídlu. Ne marně. Společně ukradly chudákům 12 měsíčkům rendlík s obědem a poměly se. Opravdu.

Pohled na myší život ukázali klienti děčínské Slunečnice s loutkami a plyšovými zvířátky. „Pohádku jsme chystali asi půl roku. Společně ji vymýšleli, klienti si upravovali povídání, aby se jim dobře říkalo,“ ohlédla se Martina Kramerová, sociální pracovnice Slunečnice. „Dost se báli, že se to nepovede. Ale povedlo,“ smála se spolu s klienty.

Ale to už byl čas na muziku. „Hrál jsem tři novinky z CD, která vyjde 1. října,“ prozradil po koncertě na nádvoří zámku písničkář Xindl X.
„Byl úžasný,“ chválila ho Andrea Soldánová z Děčína.