Ranní mlžný opar nad rybníkem ve Staré Olešce se rozpustil. Sluníčko svítí na desítky mužů v gumových oblecích, až do pasu je tlačí holinky, rybářské klobouky jim zakrývají tváře. Na břehu se tísní kádě, jedna vedle druhé. Ruch kolem rybníka napovídá, že nastal den, kdy musí ryby z vody ven.

„Na dnešní den jsme naplánovali letošní výlov. Pokud nevylovíme deset tun ryb, nebudu spokojený,“ hlásí rybář Jiří Kalivoda, který má staroolešský rybník už třináct let v pronájmu.

Z rybníku utíká otevřeným stavidlem voda,. Rybáři s podběráky v rukách tahají ven kapry, štiky, líny, okouny, ale i sumce. Těžké podběráky plné mrskajících se šupináčů hází do připravených beden a z ty další party mužů nosí do kádí. „Tady musíme udělat jakýsi výběr, některé ryby jdou na prodej, jiné přezimovat do jiných rybníků,“ popisuje Kalivoda. Olešský rybník zůstane totiž přes zimu bez ryb. Vrátí se sem až na jaře.

Měnili recepty

Rybářská akce neunikla pozornosti místních, Na břehu okukují těžkou práci mužů jejich ženy, ale přišly se podívat i chalupářky. Vyměňují si recepty na přípravu pokrmů z ryb. „My máme nejraději klasicky smaženého kapra, ale třeba i se šunkou a zalitého smetanou,“ tvrdí chalupářka Hana Bečvářová. Že ryby milují dosvědčuje i fakt, že si na břehu rybníka nakoupila rovnou sedm kaprů. Část z nich prý neskončí na talíři hned, ale půjdou do mrazáku a počkají tam až do Vánoc.

Chlapi se řečem o kuchyni vůbec nevyhýbají. „Zaručeně nejlepší ryba je uzený tolstolobik nebo amur,“ tvrdí rybář Luděk Beran. „Ne, nejlepší je štika upečená se zeleninou,“ přidá se jedna z přihlížejících. Přítomní si rozdávají mailové adresy, aby si mohli recepty vyměňovat.

Pauza! Volá jeden z rybářů. Stavidlo se opět zvedá, dnes již podruhé, a voda odtéká silným proudem z rybníka pryč. Ryby se znovu hromadí ve výpusti. A muži mají chvíli čas, aby se občerstvili teplým jídlem a posilnili na další a dnes, vlastně i letos, už poslední fázi výlovu.

Rybáři se dočkali i sumce

Mezi lidmi se mluví i o tom, že v rybníce čekají alespoň čtyři velcí sumci. Všichni netrpělivě čekají. A už je jeden tady. V bažinaté vodě se mrská asi osmikilový a metr dlouhý sumec. „Má o něj někdo zájem?,“ haleká jeden z rybářů. Zatím se nikdo nehlásí. Pokud si ho nikdo nekoupí a neskončí na talíři, poputuje zpátky do rybníka. Podle rybářů je to výborný čistič a ve vodě nesmí chybět.

Ryby v kádích se hromadí a traktory je na valníku postupně odváží do jiných rybníků, kde přezimují. Z celkových deseti tun půjdou na vánoční trh pouhé tři tuny šupináčů. Ty zatím počkají v rybníku na zahradě Jiřího Kalivody.