Sobotní demonstrace začali již hodinu po poledni v Novém Boru, odkud se příznivci DSSS přesunuli do Šluknovského výběžku. Právě zde policie očekávala největší problémy a její očekávání se bezezbytku naplnilo.

Již při příjezdu extrémistů do Varnsdorfu došlo k prvnímu incidentu. Při kontrole jednoho z přijíždějících autobusů z něj vyskočil muž a na policisty vystřelil z plynové pistole,“ řekla policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.

Střelec se tak stal jedním z prvních více než čtyřiceti předvedených osob.

„V sobotu bylo ve Varnsdorfu a okolí předvedeno celkem 41 osob. Z toho 35 pro přestupky, většinou se jednalo o neuposlechnutí výzvy, a šest pro trestné činy. Z těchto čtyřech byli dva lidé obviněni z útoku na policisty, tři lidé, kteří měli na sobě nedovolenou symboliku a jeden kvůli podněcování násilí,“ dodala Hrubešová.

Největší problémy začaly po téměř hodinovém proslovu předsedy DSSS Tomáše Vandase, kdy se vydal přibližně tisícihlavý dav do varnsdorfských ulic. Jako již několikrát mířil k lokalitám, kde žijí Romové. Prvním cílem měla být ubytovna u Červeného kostela. Tu ale demonstranté minuli a pokračovali k další problémové lokalitě, k hotelu Sport nedaleko varnsdorfského nádraží.

K hotelu Sport ale již dav protestujících, do jehož čela se přesunuli ti nejradikálnější, nedorazil. Na mostě přes řeku Mandavu mu totiž přehradili cestu policisté.Po několika výzvách policie k opuštění prostoru na most najelo vodní dělo a jízdní policie. V ten okamžik se davem prodrali mladíci se zamaskovanými obličeji a z davu vyletěly první petardy, kameny a láhve.

Policejní reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Z kordonu policejních těžkooděnců létaly rozbušky a do demonstrujících se opřel proud z vodního děla. Po krátké bitvě se policii podařilo vytlačit rozvášněný dav od mostu.

„ O něco později se dav roztříštil na malé skupinky, které se pohybovaly zejména v okolí ubytovny v ulici T.G. Masaryka. Pravicoví extremisté i někteří místní lidé házeli na policisty z pořádkových jednotek kameny, lahve, rozbušky a další předměty. Když na policisty přiletěla v Dělnické ulici první rozbuška, použili na zklidnění agresivních útočníků vodní stříkač,“ popsala nebezpečnou situaci mluvčí Jarmila Hrubešová.

K dalším střetům došlo právě u druhé z varnsdorfských ubytoven, u červeného kostela, kde se po setmění shromáždilo několik stovek lidí. Mezi nimi opět nechyběli členové nejtvrdšího neonacistického jádra, kteří se zaštiťovali místními lidmi. Ti již poněkolikáté vyjadřovali nespokojenost s bezpečnostní situací ve městě.

„Vezměte si je s sebou Prahy. Nebo si tu zkuste tři měsíce žít,“ křičeli na policisty rozlobení lidé stojící v první linii.

Toho se snažili využít jiní protestující. Ti si mezitím u červeného kostela připravili barikádu z popelnic, kterou nakonec proti policejnímu kordonu poslali.
Výbuchy několika policejních petard a několik bojůvek mezi policisty a demonstranty u ubytovny na ulici T. G. Masaryka byly jedny z posledních žhavého sobotního odpoledne. Krátce poté se totiž policii podařilo rozdělit dav lidi do menších skupinek, které se postupně rozešly.

Přestože byla mezi demonstranty drtivá většina místních, zaznamenali policisté lidi z celé republiky.

„Podle bydliště předvedených pachatelů je zřejmé, že někteří si přijeli do severočeského Varnsdorfu vybít agresivitu až z poměrně vzdálených míst republiky. Např. muž obviněný z trestného činu napadení úřední soby, který odpoledne u Dolního Podluží vystřelil na policisty z plynové pistole, přijel až Hradce Králové. Nebo muž, který byl obviněný z trestného činu v souvislosti se zakázanou symbolikou, je Českých Budějovic,“ potvrzuje Hrubešová.

Kromě zatčených počítali policisté také zraněné a škody. Žádné ze zranění nebylo zřejmě vážné; tři těžkooděnci utrpěli zranění od hozených kamenů na rukách či v obličeji. Při střetech ve Varnsdorfu byli zraněni i tři demonstrující, jednoho poranila hozená rozbuška, dalšího obušek. A jedna opilá žena si při pádu poranila rameno. Demonstranti poškodili také tři policejní vozy. Náklady na sobotní policejní akci půjdou předběžně do milionů korun. Nasazeno bylo totiž 600 policistů, tři vrtulníky, koně a psi.