Obce a města dlouhodobě trápí vznik černých skládek.

Naposledy vznikla skládka pneumatik nedaleko na Děčínsku; o případu, kdy obec nechala skládku uklidit a ona tu po několika měsících vznikla znovu, jsme už v Děčínském deníku psali.

V Rumburku teď přišli s originálním řešením, jak se proti černým skládkám bránit.

V horách pomáhají takzvané fotopasti k sledování divé zvěře, v Rumburku na Děčínsku pro ně ale našli docela jiné využití. Město si je chce pořídit, aby s nimi hlídalo místa, kde se objevují černé skládky.

Ve městě u hranic jsou velkým problémem, protože velká část odpadů do něj přijíždí z německé strany, shodli se zastupitelé. Fotopasti za zhruba 7 000 korun mají být zatím tři a jejich umístění se bude měnit.

Problémy s odpady má jedenáctitisícové město dlouhodobě. Když začalo ve sběrných dvorech a kontejnerech přibývat odpadu, který tam prý vozily německé firmy buď samy nebo prostřednictvím místních, město využívání sběrného dvora poměrně tvrdě zpoplatnilo. A pak začalo přibývat černých skládek v okolí.

„Vozí to k nám lidé z Německa i z okolních vesnic a nedokážeme tomu zabránit,“ řekl zastupitel Václav Staněk, který používání fotopastí navrhl. Poměrně jednoduché zařízení sestává vlastně z fotoaparátu a čidla pohybu.

Zoologové na Šumavě nebo v Beskydech ho používají, když monitorují pohyb ohrožených zvířat, netradiční využití na hlídání před odpady se ale Rumburským zjevně zalíbilo a počítají s jejich nákupem.

Jedna vyhlédnutá fotopast stojí kolem 7 200 korun, i když se nejlevnější dají sehnat za méně než polovinu. Náklady na pořízení nebudou proto vysoké.

„Když budou ty kamery tři, můžeme je po městě točit. A jestli vyfotí něco zajímavého, bude docela zábavné to zveřejnit,“ prohlásil místostarosta Darek Šváb.