Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Zničená hnízda nahradil nový domov

České Švýcarsko – Během zimy spadlo jedno z hnízd vzácného čápa černého v samotném nitru národního parku.

8.3.2011
SDÍLEJ:

ČÁPI ČERNÍ. Na své obyvatele již čeká nově postavené hnízdo v národním parku.Foto: Václav Sojka

Během zimy spadlo jedno z hnízd vzácného čápa černého v samotném nitru národního parku. A protože se blíží návrat čápů z teplých krajin, bylo nutné jeho domov vyspravit.

Opravy se ujali lidé z informační a strážní služby správy národního parku. „Staré hnízdo se zřítilo poté, co ze stromu upadla jedna z korunních větví. Nejdříve jsme v koruně vytvořili rošt, na jsme vystavěli základy pro nové hnízdo,“ řekl mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. Čápi černí tak budou po návratu moci opět zahnízdit na obvyklém místě a nebudou nuceni hledat novou lokalitu. Přílet čápů z teplých krajů lze očekávat již za několik málo týdnů od konce března.

Čápy v národním parku už vyhlížejí

„V současné době jsou čápi černí ještě v teplých krajích a připravují se na návrat domů,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a doplňuje: „Jsou to velmi plaší ptáci, kteří již při zdánlivě malém vyrušení v době hnízdění reagují opuštěním lokality, to pak vede k zastydnutí vajec či úhynu vylíhnutých mláďat.“ Právě kvůli plachosti je výběr vhodných míst pro zahnízdění tohoto druhu omezený. Pokud by čápi byli nuceni hledat lokalitu jinou, mohli by se usadit na místě s větším rušením. Tím by se také snížily šance na úspěšné vyvedení mláďat.

V regionu je pět hnízdících párů

V širší oblasti Českého Švýcarska bylo v loňském roce zaznamenáno pět úspěšných hnízdění čápů černých, vyvedeno bylo celkem šestnáct mláďat. Hnízdění na dalších dvou lokalitách úspěšné nebylo. Dvanáct mláďat bylo okroužkováno a je tedy možné na základě hlášení ze zahraničí sledovat jejich migraci.

Čápy z Děčínska viděli v Izraeli

K nejnovějším hlášením patří informace z Izraele, kde byl loni v říjnu spatřen na lokalitách Maoz Hayim a Hamadya „náš“ čáp kroužkovaný dne 16. 5. 2005 na stromovém hnízdě u Mezní Louky. Další, tentokráte libouchecký „rodák“ kroužkovaný dne 25. 6. 2009, byl rovněž v říjnu spatřen na lokalitě Sheluhot. Hlášení o pozorování přicházejí také z dalších zemí, jako jsou Maďarsko, Srbsko, Francie, Španělsko a další.

Čáp černý
– je velmi plachý pták, který potřebuje k hnízdění naprostý klid
– v průběhu hnízdění je omezen přístup na některá místa národního parku
– v Českém Švýcarsku bylo loni pět hnízdících párů
– při sledování zachytili čápy z Českého Švýcarska v celé Evropě

Pro zajištění optimálních podmínek pro klidné vyhnízdění nejen čápů správa parku každoročně v jarních a brzkých letních měsících vyhlašuje dočasně chráněné lokality, kam návštěvníci národního parku nemají přístup. Jak ukazují zkušenosti z uplynulých let, má návštěvnická veřejnost pro toto opatření potřebné pochopení a potřeby vzácných živočichů respektují.

Autor: Alexandr Vanžura

8.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.C ze ZŠ Máchovo nám. s paní učitelkou Markétou Kopeckou a asistentkou pedagoga Martinou Hypiusovou.

Naši prvňáci: ZŠ Máchovo náměstí v Děčíně

Hentai Corporation.
24

Festival free Tibet ve Varnsdorfu okoření kontroverzní „bobři“ či Plexis

Naši prvňáci: Už zítra představíme žáčky ze ZŠ Máchovo náměstí v Děčíně

Děčínsko - Projekt Naši prvňáci představuje každou středu třídy nových žáčků ze základních škol v regionu.

Lidé v Děčíně vyberou, kam zamíří pět milionů z rozpočtu

Děčín - Obyvatelé si mohou zvolit, na co chtějí využít část městských peněz. 

Hygieniky v českokamenické hospodě překvapila plíseň a kouř

Česká Kamenice - Černá plíseň, špinavé podlahy nebo prošlé zboží. Takové důvody vedly k dočasnému uzavření jedné z hospod v České Kamenici krajskou hygienou. V podniku nedaleko vlakového nádraží se navíc v době kontroly uvnitř mělo kouřit. Hospoda už má ale otevřeno a podle majitele některé nedostatky s provozem restaurace vůbec nesouvisely.

FOTO: Pro dopisy a balíky pošťáci nedojeli, skončili na boku

Hřensko - Jen s lehčími zraněními skončili pošťáci, kteří v pondělí odpoledne převrátili mezi Děčínem a Hřenskem svou dodávku na bok. Nic vážného se nikomu nestalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení