Je nám jasné, že to u nás rozkopou. Ale nevíme kdy. To tvrdí živnostníci z opravované ulice Prokopa Holého v Děčíně. Stěžují si na nedostatek informací od magistrátu. Opakuje se tak situace z jara, kdy začala rekonstrukce na protější straně ulice.

Když v závěru minulého týdne vyjela fréza do druhé poloviny ulice, bylo to pro mnohé překvapením. „Věděli jsme, že se i u nás bude stavět. Ale nevěděli jsme kdy. Nikdo z magistrátu s námi nemluvil, byl tady pouze stavbyvedoucí,“ řekl spolumajitel cestovní kanceláře Dezka Josef Kyjovský.

O postupu prací totiž nebyly s předstihem žádné informace na magistrátním webu ani facebookové stránce stejně jako ve zpravodaji, který radnice vydává. A na dotaz Deníku, zda město živnostníky z ulice Prokopa Holého informovalo, radnice neodpověděla. Opakuje se tak situace z letošního jara, kdy začala rekonstrukce na jižní straně ulice. Tehdy se živnostníci o zahájení prací dozvěděli až tehdy, když viděli skrz výlohu bagr kopající před obchodem.

„Zatím nikdo neřeší zásobování. Vůbec netuším, jak dostanu do obchodu třeba ledničky,“ zmínil jeden z největších problémů při rekonstrukci Milan Čech z prodejny ETA. Také on se musel sám aktivně zajímat o to, kdy se dostanou stavební stroje před jeho obchod.

Problém budou mít i obchody, které si nechávají posílat balíky poštou. „Byli tu pošťáci a prodavačkám řekli, že po dobu, kdy to tu bude rozkopané, nám nebudou vozit balíky a my si pro ně budeme muset na poštu,“ postěžovala si Jaroslava Bernardová z papírnictví Bernard.

Ani do tohoto obchodu podle jejích slov nikdo z magistrátu s informacemi o tom, kdy se u něj začne bourat a stavět, nepřišel „Nemůžeme si dovolit zavřít, režijní náklady nám běží pořád,“ dodala Bernardová. To nedaleká prodejna zeleniny zahájila totální výprodej a na dva měsíce zavírá. Nebylo by ji totiž možné zásobovat. Jinde si zase stěžují na propad tržeb.

Změny na ulici Prokopa Holého se dotknou i cestujících městských a linkových autobusů. „Autobusy budou jezdit stejně jako doposud. Tedy směrem do Bynova přes ulici Prokopa Holého, v opačném směru Tržní ulici. V ulici Prokopa Holého budou pouze stavět v opačném pruhu,“ uvedla mluvčí magistrátu Markéta Lakomá. Práce by měly skončit koncem léta. Stavba se pak přesune na Husovo náměstí. Na podzim se zde osází vzrostlé stromy.