Městská knihovna se totiž na léto uzavřela. Čeká ji stěhování, které nemá v Děčíně obdoby. Z původní budovy ze 30. let v Podmoklech se musí přestěhovat do nové knihovny na pravém břehu Labe.

„Děkujeme a těšíme se na shledání na podzim v nové knihovně," loučil se v pátek krátce po šesté hodině večer ředitel knihovny Ladislav Zoubek s posledním čtenářem staré knihovny. Za více než osm desítek let prošly knihovnou desítky, možná i stovky tisíc čtenářů.

Tím úplně posledním byl Josef Libera z Děčína.

„Moc se do nové knihovny těším, jsem zvědavý, jak to tam bude vypadat. Takže určitě přijdu co nejdříve," řekl Děčínskému deníku chvíli před tím, než se naposledy zavřely dveře podmokelské knihovny a skončila tak historie psaná 81 let.

Valnou část z této doby pamatuje její současný ředitel Ladislav Zoubek.

„Do knihovny jsem začal chodit v roce 1965 za mým otcem, který zde v té době byl ředitelem. Později jsem začal pracovat v knihovně na částečný úvazek," vypráví ředitel, který stojí v čele knihovny již čtvrt století. Také on se těší do nové knihovny. „Jsou zkušenosti z jiných knihoven, které postavily nebo výrazně zrekonstruovaly své budovy. Krátce po otevření jim výrazně narostl počet čtenářů, kteří byli pravděpodobně zvědaví na novou knihovnu," říká Zoubek.

Než se ale čtenáři podívají do nové knihovny, bude to přibližně dva měsíce trvat. Novou budovu totiž knihovna převezme až 11. července a teprve tehdy se může naplno rozběhnout stěhování mnoha tisíc knih. S tím pomohli také samotní čtenáři, kteří reagovali na výzvu , aby si půjčili co nejvíce knih. Podle Ladislava Zoubka je běžně mezi čtenáři přibližně dvacet tisíc svazků, nyní je to přibližně dvojnásobek.

Nyní musí knihovníci všechny knížky pečlivě zabalit a postupně je převézt na druhý břeh Labe. Jak rychle se to povede, ale zatím není jasné.

„Kdy přesně otevřeme, zatím nevíme. Ale určitě to bude v září a včas budeme naše čtenáře informovat," řekl na rozloučenou Josefu Liberovi Zoubek.