Děčínské setkání bylo první svého druhu. S nápadem na jeho uspořádání přišli právě průvodci děčínského zámku. I to byl jeden důvodů, proč se uskutečnilo právě na nejnavštěvovanějším zámku v Ústeckém kraji. „Před třemi lety jsme založili facebookovou stránku Přiznání průvodců. Když měla čtyři tisíce členů, řekli jsme si, že by bylo fajn se vidět,“ popsal počátek nápadu na setkání jeden z jeho organizátorů a správce průvodcovské facebookové stránky Petr Husák, který provádí turisty na zámku v Děčíně už pátým rokem. Na stránce proto zveřejnili anketu, zda by o podobné setkání byl zájem. Po řadě pozitivních reakcí se následně pustili do příprav. Zájem dorazit na sever Čech projevili například průvodci z Kosti, Hluboké nad Vltavou, Frýdlantu nebo Valtic.

Mufloni na zámcích

Přestože se většina průvodců nikdy v životě neviděla, prakticky okamžitě nalezli společnou řeč. I díky průvodcovskému slangu. Ten používá označení muflon nebo mufloní otázka. Tedy slova, která je možné čekat spíše na srazu myslivců než u lidí provádějících po památkách po celé republice.

„Je to typický návštěvník, který všechno ví, všechno zná a má hloupé otázky. Po prohlídce nezatleská. Rozhodně to není oblíbený návštěvník,“ vysvětlila pojem muflon Kateřina Uhlářová, průvodkyně z Hluboké nad Vltavou.

Většina mladých lidí se k provázení po památkách dostala ještě jako studenti středních škol. Mnozí proto, že je zajímaly dějiny nebo umění, které následně začali studovat na vysoké škole. Mezi průvodci jsou ale také studenti práv. „Bydlím v Lovosicích, ale provádím na Frýdlantě, kde mám babičku, takže jsem tam jezdil každý rok na prázdniny,“ popsal jeden z účastníků svou cestu k provádění.

Děčínští průvodci si pro své kolegy připravili zajímavý program. Kromě komentovaných prohlídek, které je zavedly na nejoblíbenější místa na zámku včetně jeho podzemí, na ně čekala také přednáška bývalého kurátora zámeckých sbírek Františka Šumana o konfiskacích šlechtického majetku v první polovině 20. století.

Mezi průvodci panuje většinou kolegialita. Pokud tedy navštíví jako turisté jiné zámky, tak například neupozorňují své kolegy na případné chyby. „Spíše se toho člověka snažíme podpořit. Je to totiž krásná práce, ale strašně náročná. Stejně jako každá práce s lidmi,“ poznamenala Uhlářová, která byla z děčínského setkání nadšená.

Přestože se jednalo o první sraz, který zámečtí průvodci soustředění kolem facebookové stránky udělali, nemělo by podle jejich slov zůstat pouze u jednoho ročníku. „Plán je takový, že by se měl pokaždé konat jinde. Na Přiznání průvodců vyhlásíme něco jako konkurz, ve kterém nám budou moci poslat návrhy na místo, kde bychom se mohli sejít příště,“ přiblížil další plány Petr Husák.