Spory o unikátní památku se vlekly od začátku 90. let. Kostel měl v majetku stát 
a chtěl se jej zbavit převodem na město.

To se tomu ale dlouho vyhýbalo, kostel je totiž ve špatném technickém stavu
a jeho záchrana vyjde na mnoho milionů korun.

„Je to dominanta města, takové kostely jsou v republice pouze dva. Je to ostuda posledních 25 let," říká místostarosta Varnsdorfu Josef Hambálek. Nyní musí s převodem souhlasit také stát, kterého jako majitele před více než dvěma lety určil soud.

Podle Hambálka město stejně platilo základní údržbu nebo některé nezbytné posudky. Nyní tak bude investovat peníze do vlastního majetku. Navíc bude mít díky vlastnictví větší šanci získat dotace na obnovu kostela.

Přístup zastupitelů ocenili také zástupci spolku, kteří se o záchranu kostela z červených cihel dlouhé roky snaží.

„Chtěl bych poděkovat městu, že našlo odvahu převzít kostel. Jeho využití je otázkou budoucnosti, ale ve městě chybí například obřadní síň. Mohl by fungovat také jako kulturní prostor. Ale pravděpodobně jen v létě, nepočítá se s tím, že by se 
v něm topilo," říká Petr Šmíd z Občanského sdružení Červený kostel ve Varnsdorfu.

Právě toto sdružení bude hlavním partnerem radnice 
v otázce budoucího využití kostela. Jako kostel některé z církví ale s největší pravděpodobností již sloužit nebude.

„Jeho budoucí využití není otázka politická, ale odborná," dodává místostarosta Hambálek.

Zatím ani není jasné, na kolik obnova kostela vyjde. Varnsdorf nyní nechá především zaktualizovat projekty, které v souvislosti s využitím Červeného kostela vznikly. Teprve pak bude možné náklady vyčíslit.

Červený kostel je bývalým kostelem Německé evangelické církve postaveným v novogotickém slohu ve Varnsdorfu. Základní kámen ke stavbě kostela byl položen dne 16. května 1904. Projekt zpracoval architekt Waldemar Kandler (1866 – 1929) z Drážďan.

Kostel měl tři zvony: největší zvon byl opatřen nápisem: „Slovo Páně zůstává na věky", prostřední, který vítal den a večer: „Modli se a pracuj". Nejmenší měl připomínat, že je každý smrtelný a On je s námi: „Jsem s Vámi po všechny dny až do skonání světa". Zvony byly darem hornolužického spolku Gustava Adolfa, byly dovezeny dne 25. června 1905 a poprvé se rozezněly 28. června 1905.

3. prosince 1905 byl kostel vysvěcen a byl pojmenován „Kostel míru". Při vysvěcení se poděkovalo Starokatolické církvi, císaři Josefu II. u jeho pomníku za náboženskou svobodu. Varhany byly vysvěceny dne 27. května 1906. Měly 21 rejstříků a 1300 píšťal.

V nezměněné podobě se kostel dočkal roku 1945.

Po skončení druhé světové války byl konfiskovaný kostel předán do užívání Církvi československé bez řádných dokladů. Od šedesátých let 20. století kostel chátrá.

Zchátralých kostelů je na Děčínsku více. Například v Děčíně - Rozbělesích.

O NĚM JSME VÍCE PSALI ZDE…