Tento týden ho ale nechalo muzeum pokácet, byl totiž ve špatném stavu a hrozilo, že se zřítí.

SPADLÁ VĚTEV

Vše začalo minulý týden, kdy se ulomila část akátu a spadla na sousední krámek s čaji a bylinkami radního Valdemara Grešíka. Jen shodou šťastných náhod pád části stromu nikoho nezranil. Nikdo totiž pod stromem neprocházel a obchůdek strom nijak výrazně nepoškodil.

Psali jsme: FOTO: Na obchod děčínského radního Grešíka spadl strom…ZDE…

Krátce po pádu jedné části více než dvacet metrů vysokého akátu jej obhlédl dendrolog, tedy odborník na stromy a dřeviny obecně.

„Při terénním šetření jsme zvažovali i jiné varianty než úplné pokácení, protože se jedná o starý exemplář určitým způsobem charakterizující toto místo. Jednou z možností bylo například nechat přibližně osm metrů vysoké torzo, které by mělo šanci ještě nějakou dobu žít," vysvětluje dendrolog Pavel Jaroš, který kromě jiného dělá posudky také na stromy v areálu Pražského hradu.

PROHNILÝ KMEN

Při prohlídce stromu, jehož obvod nad zemí dosahoval úctyhodných pěti metrů, Jaroš zjistil, že jej sužuje hniloba v dutině, strom navíc rostl šikmo. Což také snižovalo jeho stabilitu a bezpečnost. A vzhledem k tomu, že akát roste na poměrně frekventovaném místě, nakonec takové řešení zavrhl.

„To by bylo možné například v nepříliš využívaném lesoparku. I při takové úpravě totiž není možné zaručit kvůli pokročilé hnilobě stabilitu stromu. Proto jsem navrhl další řešení. A to nechat vysoký pařez, který bude moci sloužit jako broukoviště," dodává Jaroš.

Vzrostlý strom tak postupně rozřezala za pomoci výškové techniky firma specializující se na výškové práce. Nakonec u muzea zůstal jen pahýl.

STROM STARÝ 150 LET

Akát, který byl ozdobou této části Podmokel, zde rostl podle odborníků přibližně 150 až 200 let, byl tak na hranici své životnosti. Akáty se totiž zpravidla více než 200 let nedožívají.

„Byl pravděpodobně vysazen při parkových úpravách okolí ředitelství thunských velkostatků po demolici pivovaru, který stával v místě dnešního vlakového nádraží. Tedy někdy okolo poloviny 19. století," říká děčínský historik Otto Chmelík.

Takto starých stromů v Podmoklech je již jen několik, shodou okolností jsou další v těsném sousedství muzea, které bývalo v minulosti loveckým zámečkem Thunů. Jinan dvoulaločný stojící před muzeem je ještě starší než tento týden pokácený akát. Podle odhadů by mu mohlo být více než 250 let a patří tak k nejstarším a největším jinanům v České republice.

Přestože byl akát pokácen, nezmizí zcela. Děčínu na něj zůstane památka.

„Uvažujeme o tom, že plát z kmene vystavíme v muzeu jako připomínku stromu, který byl pro většinu Děčíňáků nedílnou součástí města," říká ředitel děčínského oblastního muzea Milan Rosenkranc.

Pád části stromu v parčíku u muzea není letos v Děčíně první, již v létě spadl tisovec v zámeckém parku.