Stavaři postavili za necelých 600 milionů korun 1 877 metrů silnic zabírajících téměř čtyři hektary. „Je určitě dobře pro nás Děčíňáky (tedy i chodce), že průjezd městem bude po skoro 30 letech odkladů rychlejší. Paráda,“ netajil radost z otevření Vilsnické spojky na Facebooku diskutující Vladimír.

Jako první projela po nové estakádě, která byla poslední otevřenou částí Vilsnické spojky, červená felicie. Řidiči zpočátku na most najížděli nejistě, ale velmi rychle si na nové spojení zvykli.

Průjezd Vilsnickou spojkou. | Video: Deník/Alexandr Vanžura

Stavba měla být původně hotová do konce dubna, práce se ale o několik týdnů protáhly. „S tím nejsem úplně spokojený. Když jsme slíbili duben, měl to být duben. Ale rozumím tomu, že když se objeví přeložky, které nejsou plánované, tak to tu stavbu komplikuje,“ řekl krátce po slavnostním přestřižení pásky ministr dopravy Dan Ťok.

Problémů ale bylo během stavby více. „Pískové podloží přineslo řadu nesnází s výstavbou pozemní komunikace zatíženou přísnými kvalitativními předpisy. Během stavby musela být také zlikvidována řada černých skládek, které na staveništi vznikly,“ uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kroupa.

Podle šéfa krajské dopravní policie Jiřího Ušáka přispěje dokončená spojka především k větší plynulosti dopravy v Děčíně. „Dopravní nehoda s marginálními následky často zastavila provoz v celém městě, protože ji bylo třeba vyšetřit a odstranit poškozená auta. Doufám, že taková situace je minulostí,“ řekl Ušák s tím, že předpokládá, že se nyní zvýší bezpečnost dopravy ve městě.

Řidiči budou muset při sjezdu z Nového mostu, kde je sedmdesátka, sundat nohu z plynu. Na Vilsnické spojce je totiž maximální povolená rychlost padesát kilometrů za hodinu.

Pro Děčín je průtah důležitý nejen kvůli odvedení dopravy. Jeho význam stoupne při velkých povodních, kdy je obtížné udržet nájezd na Nový most, který je v tu dobu jedinou spojnicí obou břehů Labe. Před pěti lety se to hasičům s vypětím všech sil povedlo. V roce 2002 ale voda zalila i nájezd na most a Děčín tak byl bez silničního propojení levého a pravého břehu.

Spojka je součástí komplexního dopravního řešení, jehož je teprve druhou dokončenou částí. Tou první byl před 33 lety Nový most. „Dlouho čekáme na přeložku stejné silnice I/13 na Kamenické ulici, tedy Folknářskou spojku,“ připomněla děčínská primátorka Marie Blažková další stavbu, která by měla pomoci dopravě v Děčíně.

Vilsnická spojka byla slavnostně otevřena. | Video: Deník/Jitka Vepřovská

Folknářská by měla především ulevit hustě obydlené oblasti na Kamenické ulici a v jejím okolí, kde jsou dvě sídliště. „Rádi bychom se také dočkali dálničního přivaděče, i ten je přeložkou silnice mimo zastavěné zóny,“ dodala Blažková.

Pokud by stát, který byl investorem Vilsnické spojky a měl by platit i další dvě stavby, dodržel dosavadní tempo, dočká se Děčín dokončení celého dopravního řešení v roce 2084.

„Při současné legislativě je to obtížné odhadnout. Nejvyšší kontrolní úřad spočítal, že doba průměrné stavby trvá 13,5 roku,“ dal alespoň mírnou naději ředitel ŘSD Kroupa.