Neskutečným zážitkem jsou zejména souběžné jízdy vlaků tažených parními lokomotivami. Ta první proběhla v sobotu dopoledne mezi Ústím nad Labem a Teplicemi. V čele vlaku, který jel po pravé koleji, stála rychlíková lokomotiva 475.179 zvaná Šlechtična. Na levé koleji jel vlak tažený těžkou nákladní lokomotivou 556.0506, které má přezdívku Štokr.

Obě soupravy tvořily historické osobní vozy doplněné i restauračním a lůžkovým vozem. Trať lemovaly desítky příznivců železnice a spouště fotoaparátů nestačily cvakat.

Souběžný průjezd parních vlaků zastávkou Proboštov:

Zdroj: Deník/Roman Nešetřil

Obě soupravy poté na hodinu zastavily na hlavním nádraží v Teplicích, kde byl připravený doprovodný program včetně vystoupení mažoretek a hudebního tělesa Clarinet Society. V 11.14 měly opět souběžně vyjíždět směrem na Bílinu. Na čas ale odjela pouze Šlechtična.

"Štokr má poruchu kompresoru, vlaková četa intenzivně pracuje na odstranění závady," hlásil Stanislav Kořínek, dlouholetý přednosta teplické stanice. Doufáme, že se závadu podaří odstranit a zájemci nepřijdou o další souběžné jízdy, které jsou naplánované na odpoledne mezi Mostem a Bílinou a na podvečer mezi Teplicemi a Ústím.