Byl nádherný sobotní den, babí léto. Mohli být naposledy u vody, mohli být na houbách. Zhruba tisícovka lidí ve Varnsdorfu šla místo toho opět demonstrovat.

„Už mě nebaví vozit členy rodiny všude tam, kde by mohlo hrozit nějaké to přepadení.Už mě nebaví řešit, zda mám dětem koupit jen pepřák nebo raději něco účinějšího.Už mě nebaví plánovat trasu pro vyjížďku na kole tak, abych se vyhnul nebezpečným lokalitám. Už mě nebaví plno dalších skutečností, ke kterým mě donutili ti, kterým je i z mých daní přispíváno na jejich bezstarostný život. A účast na demonstraci je to jedinné, co bohužel mohu udělat. Příště půjdu zase,“ napsal do webové diskuse k pochodu Karel.

Policisté se na sobotní demonstraci připravovali v průběhu celého dne. Měli totiž informace, že by měla dorazit řada radikálů. K pochodu se navíc přihlásilo extrémistické sdružení Svobodná mládež. Policie proto rozmístila kolem města hlídky, které kontrolovaly přijíždějící auta. A to i z Německa.

„Při kontrolách jsem zadrželi například mačetu nebo násady,“ uvedla krajská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Podle jejích slov bylo v sobotu do akce nasazeno přibližně 400 příslušníků policie, z toho dvě stovky ze zásahových jednotek a přibližně stovka policistů v civilu.

Krátce po 17. hodině dav asi 300 lidí vyrazil z centrálního varnsdorfského náměstí k ubytovně, kde žijí téměř dvě stovky Romů. Tu ale policie již před začátkem pochodu neprodyšně obklíčila a pochod se tak změnil v postávání. Jeho účastníci hledali skulinu, kudy k ubytovně proniknout. Ale marně. Po menším incidentu, kdy policie zadržela jednoho z účastníků pochodu, se lidé vydali ke druhé vyhlášené romské lokalitě, k bývalému hotelu Sport.

Stejně jako v pátek se policie snažila zadržet dav směřující ke Sportu na mostu přes Mandavu. Tentokrát se to ale neobešlo bez zásahu těžkooděnců, kteří museli rozdat několik ran. Zásahu předcházelo několik výzev k rozpuštění shromáždění,

„Opět bylo v davu hodně žen i dětí, i proto jsme nemohli zasáhnout tvrději,“ řekla Jarmila Hrubešová.

U Velvety si z davu policisté vyvedli i několik nejaktivnějších demonstrantů, dalších pět lidí bylo tou dobou už na policejní služebně. Mezi předvedenými byl i organizátor pátečního mítinku Lukáš Kohout, který opět vyzýval demonstrující k pochodu. Celkem bylo kvůli přestupkům předvedeno osm lidí, čtyři další si vyslechli obvinění z tresného činu. Důvodem zadržení bylo většinou neuposlechnutí výzvy, napadání policistů nebo kopání do jejich aut.

„Přestupky se většinou týkaly občanského soužití. Ti lidé například kopali do automobilů. Obvinění se týkají útoku na policistu,“ doplnila Hrubešová. Jedna žena je podezřelá z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy.

Během noci byl již ve Varnsdorfu klid. Poue u jedné z ubytoven kdosi kamenem rozbil okno.

Nepokoje na Šluknovsku vedly k vypracování balíčku legislativních opatření k řešení napětí v sociálně vyloučených lokalitách. To projedná jako legislativní iniciativu 7. září krajské zastupitelstvo. A v případě jeho schválení jej předloží hejtmanka Jana Vaňhová v poslanecké sněmovně.

AUTOŘI: ALEXANDR VANŽURA, ČTK