„Mládě přišlo na svět v noci na pondělí 21. září. Při kontrole vnitřní expozice našli ošetřovatelé nejprve pupeční šňůru s plodovým obalem. Mládě se schovávalo na zádech spící samice přikryté ocasem. Goya se o něj perfektně stará, pravidelně ho kojí. 
V dobré kondici je i mládě. To ukázalo především schopnost se ihned po porodu vyšplhat na matčina záda, kde se pevně chytilo dlouhé srsti. Pokud by tento úkol ihned po příchodu na svět nezvládlo, nemělo by šanci na přežití," popsala mluvčí zoo Alena Houšková. Pohlaví mláděte ošetřovatelé prozatím neznají.

Mládě mravenečníka se narodilo po 190 dnech březosti. Je stejně barevně osrstěné jako jeho rodiče. Váží zhruba kolem 1,3 kg. Samice ho bude kojit následující půlrok života. Během té doby ho naučí vše potřebné, jako například, jak používat své silné drápy při hledání potravy a také k čemu je dobrý dlouhý lepkavý jazyk, který se jim ukrývá v tlamě. Na hřbetě bude matka malého mravenečníka vozit zhruba do stáří jednoho roku.

Samce Ferdu čeká nyní několikaměsíční celibát. Mravenečníci se totiž dají chovat pohromadě, pouze dokud nemají mláďata. Těsně před porodem a čtyři až pět měsíců po něm musí být samec oddělený, aby neublížil mláděti. Zoo Děčín je teprve třetí českou zoologickou zahradou, kde se odchov mravenečníka velkého podařil. Prvenstvím se chlubí Zoo Olomouc, druhý úspěšný odchov zaznamenala Zoo Zlín.

Mravenečníci velcí jsou opravdu zvláštní už od pohledu. Nemají zuby, zato jejich malá hlava s malinkýma ušima i očima a trubkovitě protáhlými čelistmi skrývá až 60 centimetrů dlouhý jazyk. Mravenečníci pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky.

Tady obývají různé biotopy: savany, pastviny, lesy, ale i močály. Živí se velmi specificky a při vyhledávání hnízd mravenců a termitů překonávají velké vzdálenosti, včetně vodních toků. Vodu milují, velmi rádi plavou. Na předních tlapách mají mravenečníci velmi silné a až deset centimetrů dlouhé drápy.

Chovu mravenečníků se děčínská zoo věnuje již 6 let.

Kromě mláděte mravenečníka přišlo v děčínské zoo na svět kotě vzácné kočky rybářské. Pohled na takové mládě může zahrada návštěvníkům nabídnout po dlouhých patnácti letech. Přesně tolik let totiž uběhlo od prvního odchovu tohoto druhu v zoo.

„Je to kocourek, narodil se 20. srpna. Se zveřejněním této potěšující informace jsme 
z pochopitelných důvodů čekali, až do chvíle, než jsme si byli jisti, že kotě nabere sílu 
a jeho start do života neohrozí jiné komplikace," uvedl zoolog Roman Řehák.

Samice se o mládě pečlivě stará a kladný vztah k němu má i samec. Oba ho již pomalu seznamují s venkovní expozicí a učí ho kočičím dovednostem. Kotě má za sebou už i první veterinární vyšetření, při kterém mu byl aplikován čip, odčervení a došlo i na vážení. V jednom měsíci se může po-chlubit jedním kilem. Denní režim kotěte se řídí aktivitou matky. Ošetřovatelé do něj zasahují pouze pravidelným krmením. V tu dobu dochází 
k oddělení samce, aby měla samice s mládětem na krmení klid.

Zdroj: Youtube