„Ráno jsem vyšla ven a viděla ze seníku stoupat hustý bílý kouř. Okamžitě jsme volali hasiče. Ale to už šlehaly ven dvoumetrové plameny. Rychle jsme museli přehnat dobytek, který byl vedle," popisuje matka majitele statku.

Hořet začalo ve čtvrtek navečer, v pátek odpoledne ještě nad usedlostí stoupal bílý dým. Louka pod seníkem byla již plná rozebraných a vodou prolitých balíků sena. V seníku přitom zbývala ještě dobrá třetina balíků. Hasiči tu v pátek makali už druhý den.

Zásah v Kyjově nebyl složitý jen kvůli velkému množství sena, ale i kvůli dopravě vody. Tu nejprve hasiči vozili cisternami z nedaleké přehrady, následně vybudovali vedení. V tom za pomoci cisteren čerpali vodu až ke statku, který stojí ve stráni nad hlavní silnicí. V pátek se pak opět vrátili 
k převozu vody cisternami.

„Necháme to dohořet. Seno by stejně bylo nepoužitelné. Naštěstí to nebylo jediné seno a sláma, které máme. Něco ještě máme na polích a na loukách," dodává otec zemědělce s tím, že seník pojištěný byl. Seno prý ale žádná pojišťovna nepojistí.

„Škodu odhadujeme na dva miliony dvě stě tisíc korun," uvedl vyšetřovatel požáru Miroslav Svoboda.

V seníku bylo uskladněno na šest stovek velkých balíků sena. Dohromady se může jednat o asi 300 tun sena. Seno měl statkář připravené na zimu pro krávy.

Požárem se podle policejní mluvčí Petry Trypesové již zabývá policie. Do pátečního odpoledne nebylo možné místo požáru prozkoumat, stále na něm totiž hořelo. Vše ale nasvědčuje tomu, že seník kdosi úmyslně zapálil, vyšetřovatel hasičů tu našel dvě ohniska.

Podle odhadu hasičů, kteří v Kyjově zasahovali, bude potřeba prolévat hořící seno ještě nejméně v sobotu.

„Chtěli bychom poděkovat místním, jak se o nás starají. Jedna paní nám dokonce upekla pekáč masa," děkoval kyjovským jeden ze zasahujících rumburských hasičů.

Okolo kyjovského statku se nejedná o jedinou nepříjemnou událost v letošním roce. Před několika týdny kdosi zapálil auto u domu, který stojí v těsném sousedství sestry majitele statku. Jejího přítele následně zbili dva zakuklení útočníci a způsobili mu těžká zranění.

„Dva muži ho vytáhli uprostřed bílého dne z bagru. Měli kukly a zbili ho tak, že skončil v nemocnici s proraženou lebkou. Původně měl ležet v Lužické nemocnici v Rumburku, nyní by měl být po převozu do ústecké nemocnice," řekl Děčínskému deníku zdroj, který si nepřál být jmenován. Redakce ale jeho jméno zná.

Útočníci měli napadnout muže baseballovými pálkami. Stranou neponechali ani jeho bagr, i ten poničili.

„Je to podivné. Máme tu děti, takže dcera má strach. Nejsem si vědom toho, že bychom někomu ublížili, že by mi musel dělat takový věci. Ale on někdy stačí nějaký pitomec," připouští možnou spojitost událostí posledních týdnů otec majitele statku.