První kontrolní den pojali policisté preventivně – žádné pokuty, jen upozornění a vysvětlení, kde všude se nové dopravní značky objevily.
„Jeden z kamionů jsme otočili zpátky. Řidič nám říkal, že spal v Libouchci a pak to tudy prostě zkusil projet," řekl na místě jeden z policistů. Ti si v pátek odpoledne zvolili stanoviště u benzínové pumpy na kraji Jílového. Každého řidiče kamionu, jehož zastavili, čekala dechová zkouška, prohlídka nákladu – a především pak kontrola hmotnosti. Při zastavování kamionů zažili policisté i komickou příhodu: jeden z řidičů byl totiž bez bot, řídil pouze v ponožkách. Když ho policisté zastavili, rychle se obouval. Další řidič se zase policistům svěřil, že by chtěl mít vyšší plat.

Špatné mostky

Umístění nových dopravních značek, které posílají kamiony k dálnici D8 přes Ústí nad Labem po silnici I/62, předcházelo přeměření nosnosti mostků. Přitom v horším stavu je ten novější u jílovského koupaliště. Řidičům dlouhých kamionů ale dělá výrazně větší problém mostek přes Jílovský potok nedaleko papíren. Ten je totiž postaven jako velmi ostré esíčko a kamiony při jeho projíždění zaberou oba jízdní pruhy. Často tu musí čekat, než projedou všechna protijedoucí auta; občas se tu proto tvoří kolony.

Oprava obou mostků by podle ŘSD měla vyjít na přibližně dvacet milionů korun. Kdy bude dokončena ale není jasné: mluví se o horizontu jednoho roku.

Kdy přivaděč?

Problém s kamionovou dopravou – a nejen s ní – by vyřešil plánovaný dálniční přivaděč. Jeho budování ale připomíná nekonečný příběh. V současné době se pracuje na studiích.

Studie posuzuje tři varianty, hotova by měla být přibližně za měsíc.

Studie, kterou nechalo město Děčín vypracovat po dohodě s občanskými iniciativami, posuzuje jako možnosti vedení přivaděče variantu Zelenou, údolím Chrochvického potoka, a třetí možností je rozšíření výpadovky na Ústí nad Labem. Na tu by pak v krajském městě navazoval zamýšlený tunel pod městem. Z té myšlenky ale Děčín nadšený není.

„Řešení, které navrhuje Ústí nad Labem, by bylo velmi nákladné. Proto si nemyslím, že by jej bylo možné v dohledné době realizovat. My budeme i nadále pokračovat ve zpracování naší studie," uvedl náměstek děčínské primátorky Jiří Anděl.