Výrazně nižší emise prachu nebo oxidů dusíku či menší hlučnost. To jsou hlavní výhody autobusů využívajících místo nafty stlačený zemní plyn (CNG). V Děčíně začne tento týden jezdit první desítka takových autobusů.

Děčín patří mezi města, která dlouhodobě trápí vysoká prašnost velmi často překračující povolené limity. Velký podíl na tom má kromě domácích kotlů právě doprava.

„Ve srovnání s naftovými autobusy vypouští ty na CNG téměř o 100 procent méně drobných prachových částic, o 70 procent méně oxidu dusíku a o 30 procent méně oxidu uhlíku,“ vyjmenoval hlavní přednosti autobusů na plyn Václav Holovčák z firmy Bonett, která v Děčíně vybudovala pro dopravní podnik plnící stanici.

Děčínský dopravní podnik dostal nové autobusy na zemní plyn CNG. Zároveň otevřel i tankovací stanici na CNG plyn.Zdroj: Deník / Pech Karel

U té bude čerpat stlačený zemní plyn 21 nových autobusů, které si dopravní podnik pořídí díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

První várku deseti autobusů převzal dopravce tento týden. Další autobusy dorazí do poloviny srpna. Jde o obměnu přibližně třetiny všech autobusů starých 14 až 18 let, které dopravní podnik vlastní. Najeto měly až milion kilometrů.

„První tři nebo čtyři autobusy vyšleme do provozu už ve čtvrtek, zbytek do konce týdne,“ poznamenal ředitel dopravního podniku Bohumil Bárta.

Za 18 dvanáctimetrových a tři kloubové vozy zaplatí podnik celkem 130 milionů korun, z toho 85 procent pokryla dotace určená na nákup nízkoemisních autobusů či vozů zcela bez emisí, tedy elektroautobusů. Ty před časem dopravní podnik také zkoušel, ale nakonec tuto možnost zavrhl.

Ilustrační foto
Zápisy do základních škol v Děčíně proběhnou v pátek třináctého

„Vzhledem k tomu, že nečerpáme trakční elektřinu, tak to pro nás z ekonomického hlediska nepřipadalo vůbec v úvahu. Pořizovací cena elektrobusu je navíc přibližně dvojnásobná v porovnání s autobusem na CNG,“ vysvětlil Bohumil Bárta proč v Děčíně nakonec elektrobusy jezdit nebudou.

Kromě ekologického přínosu budou mít autobusy na CNG pro dopravní podnik i finanční přínos. Zatímco běžné autobusy potřebují na 100 kilometrů přibližně 46 litrů nafty, nové many si vystačí s 33 kilogramy plynu, který je o přibližně čtyři koruny levnější. Celkově je tak provoz o zhruba 40 procent levnější.

Nové nízkopodlažní autobusy, které poberou podle délky 83 a 165 pasažérů, mají klimatizaci a pokrytí wi-fi, jsou také vybavené informačními panely. „Cestující ocení i zlepšení bezpečnosti, autobusy jsou totiž vybavené vnitřními kamerami,“ doplnil Bárta.

AUTA PRO MAGISTRÁT

Děčín plánuje jít v pořizování ekologických vozidel ještě dál. Kromě autobusů plánuje zakoupit také osobní auta na stlačený zemní plyn pro magistrát. „Čistý vzduch v ulicích je hlavně v zimních měsících leckdy problematický, chceme proto snižovat ekologickou zátěž,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Anděl.

Také magistrátní auta by pak využívala k čerpání CNG stanici dopravního podniku na Dělnické ulici, stejně jako kdokoli jiný. Plnící stanice totiž nebude určena pouze pro potřeby města, ale i pro širokou veřejnost.

Do celostátní akce Ukliďme Česko se v Děčíně zapojily desítky dobrovolníků.
FOTO: Dobrovolníci se vydali uklidit Děčín