Prakticky na všech hraničních přechodech v Ústeckém kraji nyní stojí německé policejní hlídky. Na Děčínsku jsou kontroly zatím namátkové, žádné fronty se 
u hranic netvoří.
Kontroly skončily na hranicích 21. prosince 2007; tehdy se stalo Česko součástí schengenského prostoru. Ten se nyní kvůli uprchlické vlně otřásá v základech. Řidiči musí počítat, že je například ve Hřensku zastaví německá policejní hlídka.

„Jsme tu téměř celé dopoledne. Ale doposud jsme nic podezřelého nezaznamenali, je tu klid," řekl redaktorům Děčínského deníku ve čtvrtek krátce po poledni jeden z hlídkujících příslušníků spolkové policie.

Na přechodu se netvořily žádné fronty. Auta i cyklisté volně projížděli. Pokud policisté nějaké auto odstavili ke kontrole, chtěli vidět doklady řidiče a také zavazadlový prostor. Hlídka kontrolovala pouze auta mířící z Česka do Německa – těch mířících opačně si nevšímala.

„Před chvílí tady byli vaši kolegové ze Sächsische Zeitung," potvrdil zájem německých médií o situaci na hranicích policista, který se svou kolegyní posléze odjel na jiné stanoviště s tím, že je později na hraničním přechodu vystřídá jiná hlídka. Během jejich střídání tak zůstala hranice bez dozoru.

Německé policejní hlídky ale nestály ve čtvrtek pouze ve Hřensku.

„Ve Varnsdorfu jsou hlídky na obou hraničních přechodech. Přes nás ale mohou jezdit pouze osobní auta, takže se v souvislosti s uprchlíky zřejmě nejedná o tolik zajímavé hraniční přechody," řekl ředitel varnsdorfské městské policie Martin Špička.

Podobná situace je také na přechodu v Jiříkově, přes který jako jediný v okrese Děčín mohou projíždět i velké kamiony.

„Na přechodu jsem viděl policejní hlídky, ale auta nechávají projíždět. Takže se zřejmě zaměřují jen na vytipovaná auta," řekl Děčínskému deníku starosta Jiříkova Michal Maják.

Úplný klid je na železničních hraničních přechodech. Z Děčína vyjíždějí nejen mezistátní rychlíky do Berlína nebo Hamburku, ale také osobní vlaky do Bad Schandau nebo Sebnitz. Na děčínském vlakovém nádraží ale německé policejní hlídky prozatím do vlaků nenastupují.

Mnohem důslednější jsou kontroly na Ústecku, přes které vede dálnice do Německa.

„Fronta je dlouhá asi 200 až 300 metrů. Rychlost je zpomalená na dvacet kilometrů 
v hodině. Auta popojíždějí krokem, němečtí policisté se dívají dovnitř, odstavují zejména dodávky a auta, do kterých není vidět, nebo je
v nich více lidí. Zdržení je pouze několik minut," popsal situaci na této hranici ve čtvrtek dopoledne jeden z redaktorů Deníku.

Naopak v nedalekých Petrovicích je situace podobná jako v Hřensku, také tady jsou pouze namátkové kontroly. Pouze s tím rozdílem, že je německá policie dělá přibližně jeden kilometr za hranicemi, nikoliv přímo na místě hraničního přechodu.

V Sasku jsou nyní hraniční kontroly prováděny také 
u krušnohorských obcí Oberwiesenthal a Marienberg. Většina uprchlíků, kteří míří do Německa, ale zatím do spolkové republiky přicházejí přes rakousko-bavorskou hranici. Na ní byly proto kontroly obnoveny už 
o víkendu.

Česká policie zatím nebude reagovat na zavedení německých kontrol. Od neděle nicméně zpřísnila opatření na českorakouské hranici kvůli obavám, že by tudy mohlo směřovat větší množství migrantů.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové zatím není důvod stávající opatření měnit, protože se počet zachycených migrantů výrazně nemění a uzavření hranic sousedních zemí se dosud neprojevuje.

„Není na místě upravovat policejní opatření, uvidíme, co bude dál," uvedla Rendlová.

V Česku byly zavedeny zvýšené policejní kontroly na silnicích i železničních tratích před třemi měsíci, a to 17. června. Policie od té doby zajistila 2 866 uprchlíků, od začátku roku pak 6092 cizinců. Pro drtivou většinu uprchlíků je Česko tranzitní zemí, přes kterou projíždějí při cestě do západoevropských zemí, především pak do Německa. To už ale lavinu uprchlíků přestalo zvládat – proto začalo přísněji střežit hranice.