„Já tu bydlím od roku 1974. To tady ty paneláky ještě nestály, místo nich bylo pole. Když tady postavili tenhle panelák, tak v něm bydleli doktoři, právníci, sportovci. A teď je tady z toho takové ghetto. Je hrozné, když jsem na zahradě a vidím, jak lidé, kteří nikdy nemakali, sedí v herně a vesele si užívají," popisuje bezmocně majitel domku sousedícího těsně s jedním z nejproblematičtějších domů v Děčíně.

K paneláku ve Studniční ulici v Boleticích pravidelně jezdí jak policisté, tak i strážníci. Před časem v něm dokonce nějaký čas netekla voda, majitel totiž nezaplatil vodárnám. Bez vody se tak ocitlo více než sto lidí.

Velkým problémem je také nepořádek, u popelnic se tu pravidelně objevuje nábytek, v okolí se povaluje odpad.

PROBLÉMOVÉ LOKALITY si v úterý odpoledne prohlédl v Děčíně ministr vnitra Milan Chovanec.Zdroj: Deník/ Karel Pech„Pojďte se podívat, já musím pořád uklízet zahradu, naposledy jsem ji uklízel dneska dopoledne. Teď zrají hrušky, tak mi je tam hážou. Okousané," rozčiluje se místní domkař.

Drtivé většině nepřizpůsobivých obyvatel podobných lokalit platí prostřednictvím sociálních dávek stát předražené nájemné. Mnohdy se pohybuje i na několikanásobcích běžných nájmů. Když byl Milan Chovanec před dvěma lety na návštěvě Šluknovska, byl cenami nájmů v prakticky vybydlených domech šokován. V jednom z bytů, za který stát platil osm a půl tisíce korun měsíčně prohlásil, že by za něj nezaplatil ani pět set korun. Od té doby se ale nic nezměnilo, nájmy v podobných bytech dál přesahují částku deset tisíc korun.

„Je třeba, aby ministerstvo konečně vyřešilo otázku cenových map a zákon o sociálním bydlení. Já jsem se na to ptal zhruba před měsícem a je to stále v běhu. Já si myslím, že by to tato vláda ještě měla dokončit, máme na to ještě rok," prohlásil v děčínských Boleticích Milan Chovanec.

Chovanec v Děčíně ale naťukl i jiný problém.

„Je velkou otázkou, zda je lze užívat. To je potom otázka přenesené státní správy a stavebních úřadů," nabízí Chovanec další možný postup při řešení problémů ve vyloučených lokalitách.

Paradoxní je, že druhý dům, který v Děčíně navštívil, patří jeho stranickému kolegovi. Dům v Zelené ulici na Starém Městě, který je terčem mnoha stížností, totiž vlastní člen místního výboru ČSSD Petr Trabalka.

Tento dům je vůbec nejproblémovějším domem ve městě. V minulosti se v domě opakovaně vyskytovaly štěnice, v okolí domu je nepořádek, lidé z okolí si stěžují na hluk.

„V Děčíně je to asi nejproblémovější lokalita. Další problémová lokalita je například v Krátké ulici," říká ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

PROBLÉMOVÉ LOKALITY si v úterý odpoledne prohlédl v Děčíně ministr vnitra Milan Chovanec.Zdroj: Deník/ Karel PechStrážníci v těchto lokalitách dohlížejí na pořádek, ministr Chovanec ale v Děčíně nabídl radikálnější řešení.

„Vykoupit a zbourat. Připravili jsme program, který umožňuje získat dotaci na demolice podobných domů. Dnes je tady sice více uklizeno než při mé poslední návštěvě, ale prý tu uklízeli dnes ráno," všiml si v Boleticích Chovanec.

Pro města je ale tato dotace prakticky nevyužitelná. Je ji totiž možné použít pouze na demolice domů, které obce vlastní. Na samotný výkup pak peníze nemají.

„Je otázka, jestli by to majitelé vůbec prodali, když jim ty domy tak dobře vynáší. Proto je nutné konečně prosadit změnu ve vyplácení dávek na bydlení a především je zastropovat," říká děčínský poslanec Jaroslav Foldyna.

Řada obyvatel vyloučených lokalit si ještě relativně nedávno přivydělávala prodejem kovového šrotu, který velmi často pocházel z krádeží. Ztrácela se víka od kanálů, části střech nebo okapy.

„Společně s kolegou Brabcem (ministrem životného prostředí – pozn. red.) se nám podařilo prosadit zákon, který řeší výkup kovů. Což výrazně pomohlo tomu, že téměř vymizel z českých měst fenomén krádeží kovů," tvrdí ministr.

Tuto změnu si pochvalují starostové. Dříve totiž prakticky nebylo týdne, aby i na malých vesnicích nemuseli řešit ukradené víko od kanálu. Někteří zloději kovů sice zjistili, že je možné kovy prodávat v sousedním Německu, ale těch je jen velmi malá část. Většinou je totiž limituje neznalost němčiny.

Podobné problémy, které trápí obyvatele v okolí některých bytových domů v Boleticích nebo na Starém Městě v Zelené ulici, mají ale i lidé žijící v jiných městech na Děčínsku.

Před několika dny Deník popsal život na sídlišti ve Šluknově, které má soukromé vlastníky. Ti také, podobně jako někteří majitelé v Děčíně, pronajímají velkou část bytů lidem žijícím ze sociálních dávek. Na sídliště se přitom nestěhují jen lidé ze Šluknovska, ale prakticky z celé České republiky. Přicházejí například z Mladé Boleslavi nebo z Nového Jičína.

A stejně jako v Děčíně, tak i ve Šluknově mají problémy s hlukem a nepořádkem. Také na šluknovském sídlišti se pravidelně válí hromady starého nábytku, který si s sebou nevzali lidé odcházející z města do nového bydliště. I tady musí hlídkovat strážníci.

Psali jsme: Pět let od sociálních bouří: Ve Šluknově stále není klid…ZDE…