V malé lososí jesličky nebo školku se proměnila v pátek dopoledne dvě místa nedaleko Dolského mlýna. Ochránci přírody zde vysadili lososí jikry do inkubačních schránek, ve kterých budou nyní asi dva měsíce růst.

V ledové vodě Jetřichovické Bělé a Kamenici plave dvakrát dvacet speciálních schránek, do nichž ochránci přírody umístili 100 tisíc jiker lososa. Do každé ze schránek šly přibližně tři tisíce zárodků, které jsou staré necelé čtyři měsíce. Ty jsou tak ve stadiu očního bodu, kdy je už dobře patrné oko.

„Je to poprvé, kdy takto ve velkém používáme plovoucí inkubační schránky v rámci repatriace lososa,“ řekl mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Od roku 2015 zkoušeli ochránci přírody schránky, které byly zahrabané do dna řeky. Velmi rychle se ale zanášely říčními naplaveninami, které zaplnily celou schránku a pro ryby v ní pak nezbylo téměř žádné místo. Proto se letos rozhodli použít schránky plovoucí, které by se naplaveninami tolik zanášet neměly.

Ilustrační foto.
Zákaz návštěv! Nemocnice uzavřely oddělení kvůli nakažlivým onemocněním

Z jiker se v následujících týdnech vylíhnou přímo ve schránkách plůdky, které budou trávit ještě žloutkový vak. Teprve poté mohou malé ryby vyplout do otevřené řeky.

Doposud lososy vypouštěla správa parku společně s rybáři na jaře. To šlo ale o malé vylíhnuté rybičky dovážené z líhně. „U ryb, které budou inkubované v mateřském toku od stádia očního bodu, by se měla více vyvinout schopnost vrátit se při cestě z moře do mateřského toku,“ vysvětlil hlavní výhodu vysazování lososů prostřednictvím inkubačních schránek Jiří Křesina z organizace Beleco zabývající se ochranou přírody.

Malí lososi budou v inkubačních schránkách přibližně do konce března. Záleží ale na počasí. Pokud by byla zima tuhá a dlouhá, prodloužil by se jejich pobyt ve schránkách.Vývoj ryb se totiž neměří na přesně dané dny nebo týdny.

Inkubační schránky jsou na místech, kde sice prochází v létě poměrně dost lidí, v zimních měsících ale nejsou tolik vyhledávané. „Na obou místech jsou kamery, které odesílají snímky v reálném čase. Kromě toho budou strážci každý den kontrolovat, jestli jsou schránky ve vodě tak, jak mají být,“ doplnil Salov.

Nehoda u Ludvíkovic.
Loni se na děčínských silnicích bouralo méně než předloni

Lososi z českých vod vymizeli následkem stavby příčných překážek na tocích a také kvůli velkému znečištění vod zhruba v polovině 20. století. V roce 1998 zahájil Český rybářský svaz desetiletý reintrodukční program LOSOS 2000, který navazoval na podobné snahy zahájené v Německu už v roce 1994. Tento program byl založen na jarním vypouštění lososího plůdku, tedy rybiček čerstvě vylíhnutých z jiker.

PRYČ S PŘEKÁŽKAMI

Do snah o reintrodukci lososa obecného se zapojila v roce 2000 také nově vzniklá Správa Národního parku České Švýcarsko, a to každoroční pomocí při jarním vysazování lososího plůdku a investicemi do zprůchodnění příčných překážek na řece Kamenici v národním parku.

V roce 2008 Správa Národního parku České Švýcarsko spustila vlastní doplňkový program založený na podzimním vypouštění odrostlejších rybiček o velikosti 8 až 10 cm. U těchto rybiček správa parku předpokládá větší šanci na přežití, protože mají relativně méně predátorů.