„Voda z Labe se nám pravděpodobně dostala do rozvodů pitné vody. Budeme tak muset celý systém vydezinfikovat 
a nechat udělat revizi. Teprve potom budeme moci knihovnu otevřít," říká ředitel knihovny Ladislav Zoubek 
s tím, že by k otevření mohlo dojít během dvou týdnů. Přesný termín ale zatím není jasný.

Úplně zničené je informační centrum v přízemí, ve kterém byl během čtvrteční kulminace Labe přibližně jeden metr vody. Nábytek a veškeré vybavení centra se sice pracovníkům knihovny podařilo včas zachránit, zkáze ale neušla dřevěná podlaha. Tu je nutné celou vytrhat a po vyschnutí centra ji znovu položit.

Podle ředitele Zoubka se bude škoda jen v informačním centru pohybovat ve stovkách tisíc korun.

„Uvědomujeme si, že se turistická sezóna právě rozbíhá. Turisté o služby informačního centra nepřijdou. Zároveň
s knihovnou jej znovu otevřeme. Nebude v původních prostorách, ale na studovně, kde jsme pro něj vyčlenili vhodné místo," říká Zoubek.

Jak vysoký bude celkový povodňový účet v městské knihovně bude jasné po odčerpání vody ze sklepů knihovny, kde se nachází elektrotechnika. Tu bude pravděpodobné kvůli proniknutí vody z řeky a naplavení jemného bahna v řadě případů vyměnit, což je časově náročnější než revize.

Čtenáři děčínské městské knihovny se nemusí bát, že by kvůli uzavření knihovny dostali pokutu za pozdní vrácení knížek. Výpůjční doba se totiž prodloužila.

„Bylo by od nás nemorální něco takového chtít. Počítáme s tím, že lidem dáme i pár dní navíc, aby nemuseli běžet do knihovny hned první den po otevření. To se ale samozřejmě netýká lidí, kterým naskočila pokuta za pozdní vrácení již před povodněmi," dodává Ladislav Zoubek.

Jak v Děčíně pomáhá s úklidem po povodni armáda ČTĚTE ZDE…