Za zhruba dvě hodiny deset vážných dopravních přestupků. To je páteční bilance strážníků děčínské městské policie, kteří vyrazili kontrolovat, zda řidiči dodržují červenou na semaforech na Kamenické ulici v Děčíně. Jak se ukázalo, řada z nich červenou ignoruje.

„Na to, že tu projíždějí řidiči na červenou, si mi stěžovali místní lidé i slušní řidiči. Proto jsem tam poslal strážníky s kamerou," říká ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. „Nejde nám primárně o vybírání pokut, ale o prevenci. Nechceme, aby tu řidiči na červenou jezdili a tím způsobovali nebezpečné situace," dodává ředitel.

Na Kamenické ulici, která je již několik měsíců kvůli pracím na kanalizaci částečně uzavřena, dochází dnes
a denně ke „klasické" situaci. Řidiči stojí v koloně, na semaforu svítí červená. Jakmile naskočí zelená, jedou. Jenže někteří, pokud nestihnou projet na jedno stání, pokračují v koloně dál i v případě, že už na semaforu naskočila červená. Někteří dokonce drze objedou slušného řidiče, který již zastavil, aby nemuseli čekat. Za takové porušení předpisů řidiči hrozí ztráta pěti bodů a pokuta až pět tisíc korun. Navíc – když takto poruší předpisy v krátké době opakovaně, může přijít o řidičský průkaz.

Strážnici se proto na Kamenické ulici rozdělili na dva týmy. Jeden strážník stál nahoře nad semaforem a natáčel kamerou řidiče, další dva strážníci stáli o několik desítek metrů níže a hříšníky zastavovali. O práci rozhodně nouzi neměli.

Na Kamenické ulici ale řidiči porušují i další dopravní předpis. Pár metrů před semaforem je totiž křižovatka, v níž je zakázáno stát. O tom, že řada řidičů v křižovatce stojí, čímž nejen porušuje předpisy, ale také blokuje provoz, jsme již psali. Dopravní policie dokonce nechala na zem nakreslit žlutou značku Zákaz zastavení, tu ale dost řidičů ignoruje.

Semafory na Kamenické ulici řídí provoz již od loňského roku. Pro řidiče to znamená zkoušku nervů. Navíc se tu poslední dobou ani nepracuje – práce zastavila objevená stará kanalizace, 
u které není jasné, kdo je vlastníkem. A nikdo se k ní nehlásí. Potrubí je navíc uložené velmi mělko pod povrchem silnice.

„U této kanalizace nebylo možné ani za pomoci archivních dokumentů identifikovat vlastníka, což velmi komplikovalo situaci. V zájmu města je, aby práce pokračovaly a aby byla oprava kanalizace dokončena v co nejkratším možném termínu. Proto se rada města na základě vzniklé situace na svém posledním jednání rozhodla, že město vyřeší problém se stávající nalezenou kanalizací na své náklady, které pak bude požadovat od vlastníka stanoveného soudem," vysvětlil před několika dny Jiří Anděl, náměstek primátorky.

Poznámka: Kvůli vulgárním slovům byla diskuze vypnuta.