„Vozy jsou vybaveny tak, že v případě příjezdu se cestujícím ukáže linka, směr a reálný čas odjezdu v minutách," popisuje ředitelka společnosti BUSE, která panel instalovala, Renata Burdová.

V případě závažných situací navíc systém umožňuje zvukové hlášení, kdy k cestujícím může promluvit dispečer přímo skrz reproduktor.

Panel je zároveň vybaven funkcí pro nevidomé. Panely totiž podporují systém TYFLOSET. Po stisknutí tlačítka na povelovém vysílači nevidomého panel přečte informace o spojích.

Městská hromadná doprava v Děčíně.
Děčín chce přesunout zastávku, nová vyjde na téměř pět milionů korun

Inteligentní zastávka má zabudované i ochranné zařízení proti vandalismu. Panel je chráněn tepelně tvrzeným sklem s bezpečnostní folií. Zaznamenává také otřesy, takže ve chvíli, kdy by se panel někdo pokusil poničit, otřesové čidlo spustí bezpečnostní kameru.

„Z dispečerského centra se kdykoli mohou podívat, co se na zastávce děje," řekla Burdová.

Lidé se mohou díky nové chytré zastávce také připojit přes wifi k internetu. Inteligentní zastávka je napojena na řídící aplikaci přes mobilní síť, při případném výpadku ale funguje také offline.

„V případě jakéhokoli výpadku panel ukáže režim podle jízdního řádu, tak zvaný off-line režim, to znamená, že zobrazí nahraný jízdní řád," upřesňuje Burdová a dodává: „Poslední významnou funkcí je, že poslední řádek je takzvaný běžící text, to znamená, že ty zprávy, které dispečink pošle, se zobrazí cestujícím."

Ilustrační foto. Děčínská nemocnice.
KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Chytrou zastávku zdarma získal na zkoušku děčínský dopravní podnik. Jedná se prozatím o zkušební provoz. Jednotlivé funkce se budou spouštět postupně.

Podle mluvčí města Markéty Lakomé město v tuto chvíli hledá dotační titul, který by mohlo využít pro nákup těchto zařízení.
Cestující chytrá zastávka překvapila.

„Škoda, že lidi jsou čím dál hloupější, takže si myslím, že moc dlouho nevydrží stejně jako houpačky," napsala na sociální síť facebook například Lucie Hlaváčková.

Nová zastávka na Tyršově ulici si loni vysloužila tvrdou kritiku lidí. Lidé si stěžovali na nevhodně umístěné lavičky nebo na to, že pod její střechou pravidelně sedí holubi. Řadu diskutujících na sociálních sítích udivila i výška zastávky – s trochou nadsázky by podle nich mohla fungovat jako kryté stání pro autobusy. Řadě lidí se nelíbily ani houpačky, které se letos na zastávce objevily. Lidem se zdály nebezpečné. Houpačky ale vydržely jen několik dní.

Houpačka na autobusové zastávce v Děčíně.
Houpačky na zastávce v Děčíně vydržely jen několik dní. Jsou pryč