Vzhledem ke vzdálenosti jen několika desítek metrů, které kámen urazil, nestihl nabrat dostatečnou rychlost, aby se dovalil dále. Odtržený skalní blok tak poškodil jen nástup na turistickou stezku vedoucí podél silnice na Mezní Louku, která přes zimu zeje prázdnotou, a náhon k vodopádu. V pondělí dopoledne se správa parku pustila do zajištění nástupu na stezku a do likvidace kamene, který blokoval průtok vody v korytu potoka. Rozbitý kámen ale v potoce nezůstane, správa parku jej chce použít na opravy na turistických stezkách.

Zatímco při jiných podobných skalních říceních v jiných lokalitách se kameny rozpadnou téměř na písek, ve Hřensku se z padajícího bloku odlomilo jen několik šupin. „Pískovec ve Hřensku je mnohem tvrdší než například v Jetřichovicích, jeho zkamenělost je na vyšším stupni,“ vysvětlil geolog správy národního parku Jakub Šafránek.

Ve Hřensku mají se skalním řícením bohaté zkušenosti. Právě kvůli ochraně obce ležící pod skalami v hlubokém údolí řeky Kamenice vznikla speciální bariéra. Hřensko tak chrání přibližně 2,5 kilometru plotu, který vyšel na 130 milionů korun. Kromě Hřenska chrání bariéry i silnici na Německo a každoročně zachytí několik menších kamenů, přibližně o objemu jednoho krychlového metru. I takto malý kámen ale váží zhruba jeden a půl tuny a mohl by napáchat velké škody.

Asi největší problémy Hřensku nadělal kámen, který se zřítil v roce 2009 přímo na silnici do Německa. Ta byla dočasně zcela uzavřená, následně na ní byl kyvadlový provoz. Kámen totiž ležel na silnici další tři roky, protože se nikdo neměl k tomu, aby jej odstranil. Ředitelství silnic a dálnic, které silnici spravuje, se nemohlo dohodnout s ministerstvem životního prostředí na tom, kdo likvidaci kamene zajistí a hlavně zaplatí. Vše dokonce řešily i soudy.

Nakonec se do věci vložila správa národního parku, která na své náklady kámen ze silnice vyzvedla a odvezla jej do své geologické expozice v Krásné Lípě. Ke skalnímu řícení dochází mnohem častěji uvnitř národního parku. Například loni v srpnu se nedaleko Malé Pravčické brány zřítil asi dvacetikubíkový skalní blok. Ani v tomto případě se nikomu nic nestalo. Jindy zase skály shazuje přímo správa parku. To tehdy, když se jedná o uvolněné skalní bloky nad turistickými stezkami. Před dvěma lety tak shodila část skály nad Gabrielinou stezkou.