Kdy přesně padl pomník za oběť nenávisti, není jasné. První zprávy o jeho zničení se objevily během víkendu. Že nešlo o náhodné řádění vandala, je zřejmé. Obě masivní ramena betonového kříže jsou uražená a rozdrcená, zničená je také tabulka s nápisem Zbytečným obětem 19. 6. 1945. Místo ní je na pomníku oranžově zářící hákový kříž.

„Buď je to nějaká zavilá pomsta a nenávist, nebo dospěla další generace blbečků. Přijde mi to, jako by nějaká tlupa táhla pohraničím a ničila,“ řekl rozhořčeně Emil Sedláček, který spolu se svými přáteli pomník před sedmi lety na místo vraždy nedaleko Hraničního rybníka umístil. Připomněl tak, že kytlický pomník není jediný, který byl v poslední době zničený. Stejnou barvou, jakou je namalovaná svastika, totiž někdo postříkal také pomník v Malé Veleni, obci vzdálené 25 kilometrů od Kytlic.

Záchranka. Ilustrační foto.
Nezletilá dívka spadla v Děčíně ze skály, při pádu se zranila

Nad řáděním vandalů nechápavě kroutila hlavou také starostka Kytlic Monika Hladíková. „Je to pro mě naprosto nepředstavitelné, kde se něco takového bere v lidech 75 let po válce,“ poznamenala Hladíková s tím, že by se pomník měl rozhodně obnovit. Na sociálních sítích se totiž už objevily nabídky na přispění na jeho znovuvztyčení. Původní kříž pocházel ze starého hřbitova a byl přibližně sto let starý. Zároveň diskutující řádění vandalů velmi tvrdě odsoudili.

„To musel udělat naprostý idiot. Bohužel těmto skutkům nahrává současná politická a společenská situace, kdy nám vládnou populisté za tiché podpory komunistů a fašistů. Jenomže tohle není vlastenectví – to je ubohý a zbabělý vandalismus,“ napsal do jedné z facebookových skupin věnujících se Českému Švýcarsku uživatel Martin V.

Případem se také zabývá policie, na kterou se ještě během víkendu obrátila starostka Hladíková. „Zatím k tomu nemůžeme poskytnout bližší informace, protože je to příliš čerstvé,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Vichřice v noci na pondělí řádila také na Šluknovsku.
Vítr na Děčínsku zaměstnal hasiče, u Rumburka spadl strom na projíždějící auto

Pomník v Kytlicích připomínal šest kytlických německých mužů, kteří byli na tomto místě zavražděni příslušníky Revolučních gard 19. června 1945. Poslední z nich, Franz Kühnel, předseda místní organizace NSDAP, musel všem vykopat hrob, nakonec i sobě, a pak byl zastřelen ranou do obličeje. Zabit byl bez soudu společně s jedním studentem, listonošem, synem kytlického zemědělce a dvěma syny místních řemeslníků. Všichni byli náhodně vybráni ze skupiny přibližně dvaceti Němců, kterou Revoluční gardy hnaly po silnici směrem na Novou huť. Hroby zavražděných byly údajně tak mělké, že z nich koukaly špičky bot mrtvých.

Pachatelé šestinásobné vraždy nikdy nebyli, jak bylo v podobných případech zvykem, potrestáni. Ministerstvo vnitra vydalo až po dvou letech od tragické události výnos, podle kterého nebylo ministerstvu známo, kdo popravu nařídil ani kdo ji vykonal.

Co jste hasiči, co jste dělali? Bohužel nic, zrušili nás