Stará zeď, nebo nová fasáda? Vandalům v Děčíně je to jedno. Jejich výtvory se objevují prakticky všude. V ničení majetku a hyzdění Děčína nepovedenými kresbami či různými nápisy jim nezabrání ani stále se rozrůstající kamerový systém.

Podle děčínského magistrátu vandalové řádí méně než v minulosti.

„I přesto, že se situace může jevit subjektivně nepříliš příznivá, po zřízení legální zdi případů podobného vandalství výrazně ubylo," říká mluvčí města Markéta Lakomá.
Při procházce po městě to ale na zklidnění vandalů nevypadá. Zřejmě nejvíce zaneřáděná je zeď u hlavního vlakového nádraží; jeden z vandalů nechal svůj „podpis" i na vedlejší sportovní hale. Počmárané jsou značky, domy či stěna na vnitřním schodišti vlakového nádraží. Terčem vandalů se stal i zničený kostelík na Šibeničním vrchu. Nedávno počmárali také jeden z hotelů. Jeho majitel se proto obrátil na policii.

„Na několika místech hotelové fasády v ulici Na Plovárně včetně jeho dveří se objevily na přelomu února a března barevné nápisy bez rasového či hanlivého podtextu. Škoda se zastavila na hranici pěti tisíc korun," uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová s tím, že policisté případ prošetřují jako poškození cizí věci.

Občas se ale vandaly podaří dopadnout.

„Velkým pomocníkem je kamerový systém, který město z vlastních prostředků i s využitím dotačních titulů neustále rozšiřuje," dodává Lakomá.

Statistiku zadržených vandalů město ale nevede. Jednoho z nich se podařilo dopadnout loni v listopadu – muž 
v Podmoklech vyjevil svou lásku ke skupině Depeche Mode, když na domy stříkal název skupiny či jméno jejího zpěváka. Měl smůlu, zadrželi ho strážníci, kterým pomohl kamerový systém.

„I tak ale muž poničil sprejem fasády několika domů, část pozemní komunikace a kanálovou vpusť," uvedl tehdy k případu ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.
Řádění těchto vandalů také zatěžuje městskou kasu. Město totiž ze svých objektů čmáranice odstraňuje, což ho ročně stojí několik desítek tisíc korun.