Piknik proběhl na Světový den pro fair trade. Vedle Děčína se snídalo na dalších více než 130 místech po celé České republice. Na Děčínsku to bylo ještě například
v Lipové, kam dorazilo přes padesát lidí.

Voňavé bábovky, chutné pomazánky se surovinami od místních pěstitelů, doma upečené pečivo, fairtradová káva, čaj nebo kakao. To byly nejčastější pochutiny, které si účastníci doma připravili a přinesli s sebou na férový piknik.

„Počasí nám přálo, všichni se bavili a kolemjdoucí se rádi dozvěděli něco nového 
o fairtrade obchodu. Všech deset zúčastněných si rádo nabídlo fairtrade kávu nebo bábovku z férových nebo bio surovin," uvedla organizátorka děčínské Férové snídaně Anna Klinkáčková.

„Férové snídaně jsou příjemnou komunitní akcí, během které se setkávají aktivní jednotlivci i rodiny, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování. Loni se piknikovalo na 119 místech republiky a nečekali jsme, že letos počet překonáme," dodal celorepublikový koordinátor Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje.

Zájem o fair trade v Česku roste. Za výrobky se známkou FAIRTRADE čeští zákazníci loni utratili celkem 203 milionů korun. Maloobchodní obrat s fairtradovými výrobky se tak oproti roku 2013 opět zvýšil, a sice o 17 procent. Nejprodávanějším fairtradovým produktem je již několik let po sobě káva.