„Nebyli jsme tu asi pět let. Chtěli jsme přijet už v listopadu, abychom podpořili region. Ale malý tehdy onemocněl, tak jsme přijeli až nyní. I když je takové ošklivé počasí, tak se hodně těšíme. Kdyby nepršelo, tak bychom šli pěšky. Takhle nám autobus přišel vhod,“ říkala po nástupu první cestující nové linky Martina Hloušková z Prahy. Hned při další jízdě využila nové spojení skupina více než deseti Indů z Nizozemska.

O nové lince se začalo mluvit teprve před několika měsíci, měla pomoci turistům při cestování po regionu, který po loňském požáru stále svazují některá omezení. Neprůchozí je například Gabrielina stezka v úseku od Mezní Louky k Pravčické bráně, uzavřená je také Edmundova soutěska.

„Jsme hrozně rádi, že se dneska rozjely shuttlebusy. I kvůli uzavírkám, které jsou po loňském požáru v Českém Švýcarsku. Autobusy pomohou zokruhování výletních tras regionem,“ říká ředitel obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Jan Šmíd. Autobusy jezdí o víkendech v půlhodinových intervalech, během prázdnin budou jezdit denně.

Požár v Českém Švýcarsku. Ilustrační foto
Je za letním požárem v Českém Švýcarsku bývalý strážce? Měl se přiznat policii

Spokojený je s novými autobusy také ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Petr Kříž. „Je to komplexní projekt, jehož jsou shuttlebusy součástí. Jedná se o celkové propojení k Pravčické bráně, za kterým je poměrně intenzivní práce. Správa národního parku spolupracuje s krajem, obecně prospěšnou společností a obcemi,“ vysvětluje ředitel správy národního parku. Okolo Hřenska společně vymysleli projekt, který má za cíl propojit Pravčickou bránu a Divoké soutěsky a výrazně při tom využít Mlýnskou cestu.

Právě obecně prospěšná společnost za novými spoji ve spolupráci se správou národního parku a především kraje stojí. Hejtmanství provozování nové linky vyjde letos na přibližně dva miliony korun. „Bavíme se ještě se správou národního parku o tom, v jaké míře by se mohla na spolufinancování této linky spolupodílet,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro cestovní ruch Jiří Řehák.

O tom, že o České Švýcarsko bude pravděpodobně zájem i letos, je zřejmé již nyní. Ačkoliv během posledního dubnového víkendu turistům příliš nepřálo počasí, byla parkoviště ve Hřensku téměř plná a podél silnice na Mezní Louku chodilo poměrně velké množství turistů.