Tedy majitelé společnosti Palírna a moštárna Benátky, kteří jsou zároveň většinovými vlastníky historického areálu. Ten zachraňují s podporou evropských dotací.

„Už asi pět let uvažujeme
o vybudování ovocného lihovaru. V něm bychom dělali nejen pálenku a mošty z ovoce dodávaného zahrádkáři a dalšími pěstiteli, ale také destiláty k běžnému prodeji. Potřebné zázemí ke splnění tohoto záměru získáme právě rekonstrukcí pivovaru," tvrdí Jan Kotouč. S neskrývaným nadšením přitom ukazuje už prakticky zrekonstruované části areálu. Celkovou obnovu musí podle daných podmínek projektu dokončit k poslednímu červnu 2015.

„V červenci by se tady měli usadit první hosté," vysvětluje v prostorách, které se promění v restauraci. Popojde do míst, kde bude stát desetihektolitrová varna. Milovníci piva tak mohou během svého posezení pozorovat, jak se pěnivý mok vaří.

„Při úpravách veškerých prostor se podřizujeme požadavkům památkářů, abychom co nejvíce zachovali historický ráz areálu. Tady v restauraci bychom rádi zachovali původní cihlovou dlažbu. Jenže je neglazovaná a hygienici požadují její omyvatelnost. Takže s tím si musíme ještě poradit," připomíná Radka Kotoučová. Profesi kantorky dala sbohem před více než deseti lety.

„Manžel pochází z Moravy
a když hledal možnost nechat si pálit slivovici, zjistil, že 
v blízkém okolí žádná palírna není. Tak jsme se rozhodli, že si vybudujeme vlastní. Byla jsem v té době na mateřské 
a rozhodla se, že školu vyměním za podnikání v tomto oboru," dodává s úsměvem. Vzápětí ale poněkud zvážní. To když se řeč znovu stočí na probíhající rekonstrukci pivovaru.

„Musíme to zvládnout a obnovu zdárně v termínu dokončit. Jinak bychom se stěhovali do maringotky, protože bychom museli dotační peníze vracet a ručíme veškerým majetkem," připomíná.

Stávajícími úpravami obnova pivovarského areálu 
v České Kamenici neskončí. Rekonstrukce bude pokračovat ještě v příštích letech.

„Jsou tu prostory, které chceme postupně přebudovat na ubytování i jakési wellness pobyty. Bude to náš vklad pro oživení samotného areálu i turistického ruchu. A také zaměstnanosti v regionu, protože chceme nabídnout lidem nové pracovní příležitosti," dodává Jan Kotouč.