Cestující se mohou od začátku září cítit na děčínském hlavním nádraží bezpečněji. Po téměř deseti letech se na něj totiž vrátili policisté.

Nové zázemí zde našli policisté z hlídkové služby, kterých by se zde mělo střídat přibližně pět desítek. K dispozici bude také stálá služba, na kterou se budou moci lidé obrátit.

„Budova je v dobrém stavu, ale chyběla mu bezpečnost. Nádražní objekty totiž obecně přitahují lidi s nepříliš dobrým sociálním chováním. Takže i z našeho pohledu je velmi dobré, že zde budou uniformovaní policisté,“ řekl náměstek generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty Tomáš Drmola.

Právě SŽDC se totiž dohodla s policií, že na děčínské nádraží umístí jedno ze svých oddělení, které má ve městě. Volba padla na hlídkové oddělení, jež pracuje prakticky v celém děčínském okrese. Toto oddělení navíc doposud sídlilo v chátrajícím domě v nedaleké Tržní ulici, který byl podle ústeckého krajského ředitele Jaromíra Knížete nejhorší služebnou v kraji.

„Takto by měla spolupráce mezi jednotlivými státními složkami vypadat. S novými prostory jsme velmi spokojeni,“ pochvaloval si při předání nových prostor policistům Jaromír Kníže, který zároveň přiznal, že policie má vůči svým lidem velký dluh týkající se kvality zázemí.

Původní budovu v Tržní ulici chtěla policie opravit, problémem ale byly vlastnické vztahy. Dům má totiž další spoluvlastníky, kteří podle policejního ředitele o opravě nechtěli slyšet.

Než se mohli policisté znovu nastěhovat do roky opuštěných prostor, bylo nutné opravit a rozšířit sociální zázemí a také zabezpečení celého oddělení. Služebna má nové podlahové krytiny, rozvody vody a elektřiny nebo topení.

„Pro nás je to nové a mnohem lepší zázemí. Jsou to větší prostory a nemusíme se tísnit v malých místnůstkách. Zatím se s tím sžíváme,“ je zatím spokojený vedoucí oddělení hlídkové služby Miloš Gattringer.

Po přesunu hlídkového oddělení se podařilo zaplnit poslední volné místo v rozsáhlé výpravní budově. Už dříve se do jižní části nádraží nastěhovalo městské informační centrum, které je v bývalé odjezdové hale.

Z jednoho konce na druhý budova měří téměř 160 metrů. Na nádraží dříve kromě železničářů sídlili také celníci nebo pasová kontrola. A to hned dvakrát, své místo zde totiž našli i „pasováci“ z německé strany.

Volných nádraží je na Děčínsku více. V současné době jedná policie a Správa železniční dopravní cesty o přesunu obvodního oddělení také na nádraží v Benešově nad Ploučnicí.

Na své využití čekají další velká nádraží stojící především na hranicích s Německem. Jedním z takových je třeba nádraží v Dolní Poustevně. I to v minulosti využívali celníci a pasováci z obou stran hranice. Dnes ale zeje prázdnotou. Dokonce i nádražní restaurace je uzavřená.

Před časem proto projevilo zájem o koupi výpravní budovy město. Někteří zastupitelé se totiž obávali toho, že se z ní stane ubytovna. Záměr koupě ale zatím zůstal u ledu a nádraží dále patří drahám.