Vysbírané peníze poputují nejen na nákup mladých pěstěných stromků, ale také na ochranu sazenic před zvěří nebo silným větrem, či pomůcek jako jsou běžné rýče a rukavice.
První sázení nové aleje proběhlo již včera, pokračuje dnes. Podílejí se na něm členové Arniky a také místní dobrovolníci včetně starostky Šluknova Evy Džumanové.
„Na rozdíl od sousedního Německa je v Česku neslavným a hodně smutným trendem, že z naší krajiny postupně ubývá vzrostlých stromořadí, přestože lidem i přírodě poskytují řadu služeb. Arnika se o ochranu stromů u nás dlouhodobě zasazuje nejen hledáním způsobů, jak aleje nekácet, či zvyšováním bezpečnosti provozu v alejích, ale i sázením nových stromů," říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová z Arniky a dodává: „Letos novou alejí upozorníme na zajímavou historii konkrétního místa na Šluknovsku, kde se území zaniklé obce Fukov stává tradičním místem českoněmeckého setkávání. Chtěla bych poděkovat nejen za vstřícnost místních úřadů, ale hlavně více než sto padesáti lidem a společnostem, jež na vznik nové aleje darovaly potřebné peníze."
„Lidem ze sdružení Arnika patří veliké poděkování za uspořádanou sbírku, z jejíhož výtěžku mohli nakoupit stromky i další vybavení, které nám pomohlo sázet a které ochrání sazenice před zvířaty i větrem. Výsadba dubů a lip přispěje ke zlepšení celkového vzhledu města, ke zkvalitnění životního prostředí a jistě bude lákat obyvatele i turisty k procházkám nejen od křížové cesty v Království na Rybničnou, ale i do širokého okolí," řekla starostka Šluknova Eva Džumanová.
„Na Šluknovsku byly historicky aleje pouze podél hlavních, takzvaných císařských silnic. Tam je v současnosti jejich obnova vzhledem k silničářským pravidlům pro doprovodnou vegetaci velmi obtížná. Chceme proto vracet aleje na Šluknovsko také jejich dosadbou podél místních komunikací a polních cest," dodal vedoucí odboru rozvoje a životního prostředí Šluknova Martin Chroust.
V předchozích letech už Arnika podobnými sbírkami získala dostatek peněz například na výsadbu stromů na Zlínsku nebo na bezpečnostní nátěry více než šesti set stromů u silnic, které byly pod záminkou zajištění bezpečnosti provozu ohroženy kácením.
Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy" požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení.
Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 160 tisíc stromů.