Loni pomohla v Děčíně Tříkrálová sbírka těžce nemocné Dorotce. Výtěžek sbírky jí pomohl v boji s leukémií. Také letos je určen výtěžek na pomoc nemocným dětem. Tentokrát dvojici dětí 
s mozkovou obrnou.

Jako každý rok vybírali pořadatelé sbírky v Děčíně konkrétní lidi, kterým sbírka tentokrát pomůže.

„Spolupracujeme s jednou agenturou, která shromažďuje děti a rodiny, které mají problémy. Ta nám vždycky někoho vytipuje. Byla i taková možnost, že by to byl někdo z Benešova nad Ploučnicí. Ale protože sbírka probíhá v Děčíně, tak je logické, aby to byl někdo z Děčína. Loni to byla Dorotka a letos je to Jaroušek a Noemi," vysvětluje Miloš Vavřička z farní rady podmokelské římskokatolické farnosti.

Malý Jaroušek trpí dětskou mozkovou obrnou a nemoc mu zasáhla jak ruce, tak i nohy, které jsou výrazně oslabené. Jeho zdravotní stav, ale
i Noemin, by měl zlepšit speciální pobyt v lázních, kde absolvuje kromě běžných procedur hrazených pojišťovnami také další procedury, které si musí ale pacienti platit ze svého.

„Jedná se o takzvanou klimterapii v lázních Klimkovice u Ostravy. Tato procedura stojí pro jedno dítě bez nějaké stokoruny padesát tisíc korun." přibližuje Jarouškova maminka Zdeňka Bräuerová, na co půjde výtěžek letošní Tříkrálové sbírky v Děčíně. Pro obě nemocné děti by přitom bylo dobré, kdyby podobných procedur ročně absolvovaly více. Kromě Klimkovic jezdí rodiče se svými dětmi pravidelně také do Jánských Lázní.

„Je něco nádherného, když se lidem pomáhá prostřednictvím takové sbírky," říká Jarouškova maminka s tím, že 
v průběhu roku chodí děti také na ergoterapie nebo vodoléčbu.

Pro Noemi a Jarouška to není první podobná akce, na které jim lidé mohli pomoci. Do jejich podpory se také zapojil kapitán děčínských basketbalistů Jakub Houška se svým projektem KouBasket. Jeho prostřednictvím si bylo možné koupit například trička nebo náramky, jejichž výtěžek šel právě na podporu léčby těchto dvou nemocných dětí.  Celkem se díky KouBasketu podařilo vybrat více než 37 tisíc korun.

Jako první ale přišli s pomocí děčínští hokejisté. Během akce Čertíci na kolech bylo možné zakoupit obrázky dětí. Výnos z prodeje šel také na léčbu dvou nemocných dětí.

Samotnou sbírku v Děčíně odstartoval Tříkrálový průvod, který prošel městem již potřetí. Letos se ke třem králům připojily přibližně tři stovky lidí.

„Jde se z Husova náměstí od kostela svatého Františka z Assisi do Křížové ulice ke kostelu Povýšení Svatého Kříže, kde bude živý betlém. Za hvězdou putují tři králové. Dva pojedou na koních, jeden jde vedle velblouda. Spolu s nimi jde také jejich doprovod s pochodněmi," popisuje průvod jedna z jeho pořadatele Sabina Petrlíková.

Spolu se třemi králi prošly městem poprvé také koledníci, kteří budou ve Tříkrálové sbírce vybírat peníze. V každé skupině koledníků přitom je kromě dětí také alespoň jeden dospělý.

„Budeme chodit s kasičkami pro potřebné. Nejdůležitější je, aby to pomohlo dětem, pro které je to určené," říkala těsně před zahájením průvodu malá Terezka, jedna z kolednic.