Současný majitel, společnost SETTIMO Development, koupila pivovar před několika lety. Plány na stavbu ale zkřížila hospodářská krize.

Recese centrum zbrzdila

„Víceúčelové centrum jsme se rozhodli postavit kvůli záchraně historického objektu 
z roku 1849. Odezva trhu na tuto možnost využití areálu byla velmi dobrá a první nájemci začali o projekt projevovat zájem. Mezitím však nastala ekonomická recese a nikdo netušil, co bude," říká Vojtěch Ryvola z investorské společnosti s tím, že v novém  nákupním centru lidé najdou světoznámé značky nabízející  například oděvy, sportovní potřeby, dále pak lahůdkářství, květinářství, drogerii nebo potraviny.

Lidé v Děčíně centrum vesměs vítají, jen se bojí, zda „ekonomicky přežije".

„Moje ani města to peníze nejsou. Takže na tom můžeme jen jako občané vydělat. 
A když to životaschopné nebude, nic nás to stát nebude," napsal na Facebook Děčínského deníku podnikatel Jiří Rous Klement.
„Bude tu spousta pracovních příležitostí, takže si myslím, že super," píše Petra Kiliánová. Romana Svádová napsala: „Já osobně to uvítám 
a těším se. Proč by měl být Děčín pozadu? Když si chci něco pěkného koupit, tak musím buď do Teplic, Liberce nebo do Němec."

„K říjnu 2012 je pronajata již polovina komerčních ploch Centra. S řadou nájemců se vedou jednání. Očekává se, že do Vánoc letošního roku se podepíší rozjednané smlouvy na celkovou obsazenost přes 
60 procent, což je rok a čtvrt před otevřením velmi zajímavý výsledek," uvedla Martina Bártek, místopředsedkyně představenstva SB Property Services.

Hopsárium pro děti

Zajímavostí bude takzvané Hopsárium. To nabídne v bývalé sladovně na přibližně 
800 metrech čtverečních dětský koutek, kde nebudou chybět nafukovací hrady, skákačky nebo dopravní hřiště.
Přibudou i desítky parkovacích míst – auta budou stát na střeše centra. Kolem  navíc proběhnou dopravní úpravy, například přibude kruhový objezd na Ruské ulici. A město Děčín chce obnovit také Kozí dráhu – lidé by sem mohli dojíždět vlakem.

„Já osobně nazývám pivovar společenským centrem. Chtěli bychom, aby zde bylo knihkupectví nebo  kavárny, aby sem lidé chodili posedět 
a trávit svůj volný čas," říká Ryvola.

Minipivovar

Kromě obchodů nabídne nové centrum také minipivovar, kterým chce investor připomenout původní využití památkově chráněných budov. Pokud vše půjde podle plánů, měla by se v minipivovaru vařit původní děčínská piva. Tedy například Kapitán nebo Admirál.

Třetina budoucího centra bude umístěna ve stávajících, více než 160 let starých budovách. Zbývající část se pak rozhodl investor umístit pod zem tak, aby nerušila ráz okolí.

„Jsem rád, že tyto prostory znovu vrátí do života," říká děčínský radní Pavel Sinko

„Děčín je jedním z mála českých měst s 50 000 obyvateli, kde dosud chybí plnohodnotné a moderní nákupní centrum. Ve hře byly původně dvě lokality, ale vedení města se naštěstí rozhodlo pro naši variantu, protože jde v podstatě 
o revitalizaci brownfieldu 
v naprostém centru města, zatímco při realizaci konkurenčního projektu by padl za oběť park," uvedl Ryvola.

V pivovaru se ale nejedná 
o první pokus o jeho oživení. Již na počátku tisíciletí existoval plán na vybudování hobby centra a kancelářských prostor. Z tohoto projektu nakonec sešlo.

Z historie pivovaru

Historie děčínského pivovaru sahá až k přelomu 17. a 18. století. Po vyhoření panského pivovaru v sousedních Těchlovicích v roce 1698 dal hrabě Maxmillián Thun vystavět v Podmoklech nový velký pivovar, v němž se začalo pivo vařit již roku 1703, ačkoli stavba byla dokončena teprve v roce 1707.

V roce 1848 byl tento původní pivovar stržen kvůli výstavbě železnice z Prahy do Drážďan a od roku 1849 začal postupně vyrůstat nový. František Antonín hrabě Thun zadal jeho výstavbu architektům F. J. Perthenovi 
a K. Heidenreichovi a jeho zařízení F. Ringhofferovi. Později byl podnik několikrát rozšířen a stavebně upraven (1860, 1901– 1903).

Z doby secesních úprav pochází znak Františka hraběte Thuna na průčelí hlavní budovy. Protože Thunové výrobu piva pronajímali (např. roku 1816 sedmi děčínským měšťanům), byla založena pivovarská společnost, která po letech pronájmu nakonec podnik odkoupila (1926). Roku 1897 byla vybudována parní varna a v roce 1924 zahájila provoz nová sladovna a nová plnírna. Tehdy pivovar vařil Bodenbacher Bier. V květnu 1993 byl podnik vydražen a dostal se do soukromých rukou. Pivovar přestal vyrábět na počátku roku 1995. Po čtyřměsíční přestávce v létě 1995 byla výroba opět obnovena. 
Od 1. září 1995 byl podnik přejmenován z Admirála na Pivovar Děčín a. s. V roce 1995 produkoval jen světlou desítku a jedenáctku. Některé značky se po uzavření děčínského provozu vyráběly v Litoměřicích.