Poslední ustavující zastupitelstvo v městech na Děčínsku se ve čtvrtek večer uskutečnilo v Benešově nad Ploučnicí. Ten má po čtyřech letech nového starostu. Filipa Ušáka vystřídal v čele města Pavel Urx.

„Teď jsi měl fotit, Rudo,“ ozvalo se ze zcela zaplněného sálu benešovského kulturáku, když šel končící starosta Filip Ušák složit slib zastupitele. „Došly baterky,“ odpověděl Ruda na výzvu svého kamaráda.

Již dávno bylo jasné, že Ušák další čtyři roky starostou nebude. „Věřím, že na město myslíme co nejvíce a že za následující čtyři roky bude zase o kousek lepší a hezčí,“ řekl končící starosta Ušák a poděkoval za čtyři roky spolupráce.

Po volbách s jeho Koalicí PRO Benešov, která získala nejvíce hlasů, totiž nikdo z ostatních úspěšných uskupení o budoucím vedení města nejednal. To se také potvrdilo při samotné volbě vedení města. Ušák při volbě získal jen čtyři hlasy, sám se zdržel. Oproti tomu jeho protikandidát lídr Benešovských patriotů Pavel Urx získal deset hlasů.

Česká Kamenice. Ilustrační foto.
Nemůžeme rozumět všemu. Česká Kamenice chce městského architekta

„Přijímám tuto funkci s velkou pokorou jako velký závazek. Slibuji, že ji budu vykonávat naplno, stejně jako jsem vždy dělal naplno,“ řekl po zvolení nový benešovský starosta Pavel Urx. Zároveň poděkoval za důvěru voličům i zastupitelům.

Jediným místostarostou Benešova se stala dvojka Patriotů Petr Jansa, který bude příští čtyři roky pracovat jako uvolněný. Jansu svým hlasem podpořilo 14 zastupitelů z 15, on sám se zdržel.

Dalšími třemi členy rady města se stali Zdeňka Černá (ČSSD), Andrea Kulíková (Náš Benešov) a Petr Kořan (Alternativa pro Benešov).

V rukách nové benešovské koalice zůstaly, stejně jako například v Děčíně nebo ve Varnsdorfu, také finanční a kontrolní výbor. Opozice v nich nezískala ani jedno místo.

„Nabídli jsme panu Provazníkovi, zda chce pracovat jako předseda kontrolního výboru. Ten to ale odmítl,“ řekl nový starosta Urx.

Martin Schulz, známý komentátor z Doubice na Děčínsku.
Čtvrtečník Martina Schulze: O mozkových lázních a mladém Babišovi

„Přišli jsme s požadavkem, abychom jako vítězové voleb měli jedno místo v radě. V tom nám nebylo vyhověno. Proto jsem tuto nabídku s díky odmítl,“ kontroval Radek Provazník.

Ustavující zastupitelstvo se v Benešově konalo oproti většině jiných měst přibližně o tři týdny později. Zpoždění způsobil protest proti výsledku voleb, který podali dva komunističtí kandidáti. Těm se kromě jiného nelíbila předvolební tiskovina, kterou vydala některá kandidující sdružení. Podle námitky byly předvolební noviny podobné těm městským, navíc v nich měly být lživé informace. Krajský soud tuto námitku po veřejném projednání zamítl.