Jetřichovická pošmistrová Jaroslava Slivková v deset dopoledne zavře svou přepážku na poště, narazí čepici, oblékne bundu, nazuje nepromokavé, teplé boty a vyrazí s dopisy na pět kilometrů dlouhou trasu po vsi, aby lidem roznesla jejich zásilky. I přesto, že rtuť teploměru včera lezla přes mínus deset stupňů a Jetřichovice byly zaváté sněhem.

Hlavní tahy jsou jen lehce mokré, po sněhu na nich ani památky.

„Silničáři se vyznamenali, takhle čisté silnice jsme tady na severu dlouho neměli,“ pochvaluje si Jiří Šejba, jenž projížděl Chřibskou s nákladním autem.

V Jiřetíně pod Jedlovou odklízeli sníh dva muži za pomoci stroje s radlicí hromady sněhu. „Další jsou na náměstí a ještě dva ve sportovním areálu, děláme co můžeme,“ hlásí jiřetínský starosta Josef Zoser.

Silničáři slouží v nepřetržitých směnách

Na silnicích Děčínska vyjíždí denně třináct chemických sypačů, a dalších šest, které sypou drť. „Na Děčínsku máme k dispozici i sedm traktorů s radlicemi, pět nakladačů a jednu frézu,“ upřesňuje počet strojů Lenka Holovská, provozní náměstkyně Správy a údržby silnic Ústeckého kraje. Posypového materiálu je podle ní dostatek, i kdyby zima trvala tři měsíce, silničáři vyjdou. „Je začátek roku, peníze máme,“ upozorňuje Holovská. Silničáři slouží v nepřetržitých směnách od devíti do sedmi večer a od devíti večer do devíti druhého dne ráno. „Samozřejmě pokud je třeba, jezdí i o té dvouhodinové přestávce,“ dodává náměstkyně. .

Ve většině měst a obcí leží na chodnících udusaný sníh. „Myslím, že města dělají, co můžou. Lidi sami by měli přiložit ruku k dílu, přece nemůžeme v takovém počasí čekat, až to někdo odklidí,“ ukazuje na zasněžené benešovské náměstí Jiří Vonderka.

V Děčíně také trochu vázne úklid chodníků. Přiznal to i šéf odboru místního hospodářství magistrátu Tomáš Martinček.

„Včera jsme tři hodiny objížděli celé město, v sídlištích a na trase z centra do Bynova byly chodníky špatně uklizené. Ihned jsme tam poslali lidi, kteří se o úklid starají,“ tvrdí Martinček. Konkrétně sídliště se prý špatně uklízejí kvůli zaparkovaným autům.

Lidé, kteří pracují ve veřejné službě i na veřejně prospěšných pracích, nezaháleli ani o víkendu.

„Kdo tvrdí, že nepracovali, tak lže. Osobně jsem je byl kontrolovat, pracovali v centru města. Lidé musí pochopit, že nemohou být v práci nepřetržitě a na všech místech,“ brání své lidi Martinček.