Dojetí bylo slyšet v hlase Jitky Tůmové, šéfky občanského sdružení Studený a Lipnice, když se v neděli ráno těšila na slavnost, jež oficiálně otevře rozhlednu na vrchu Studený. Právě na obnově výletního místa má občanské sdružení Studený a Lipnice, s městem Česká Kamenice a dalšími subjekty lví podíl.

„Jsem nesmírně šťastná a musím všem, kteří pomohli ze srdce poděkovat a děkuji i rodákům, kteří, kdyby rozhlednu v roce 1888 nepostavili a neotevřeli, my bychom neměli co opravovat a znovuotvírat,“ řekla Tůmová .

Železná rozhledna, vysoká 16,2 m, byla postavena zásluhou členů Horského spolku České Švýcarsko. Stavba byla zahájena na jaře roku 1888. Ve druhé polovině 20. století rozhledna postupně chátrala. O její záchranu začali bojovat v roce 1995 Společnost přátel Děčína – Amici Decini. O dva roky později byla pak vyhlídková věž prohlášena kulturní památkou.

Pomohl spolek a dárci

„Byla to trnitá cesta a hlavně jejich zásluhou se podařilo dosáhnout alespoň toho, že rozhledna byla prohlášenou za kulturní památka a nedošlo tak k jejímu srovnání se zemí,“ připomněla Jitka Tůmová. Členové tohoto spolku se ve snažení o obnovu rozhledny angažovali organizováním finanční sbírky či vydáváním propagačních předmětů .

Sto dvacet let starou kulturní památku se podařilo vrátit na původní místo po půldruhém roce od jejího rozebrání a několik měsíců trvající obnově. Na vrchol kopce ji usazoval vrtulník v březnu letošního roku. Přesun rozhledny vyšel až na třetí pokus. Předchozím naplánovaným transportům nepřálo počasí.

Náklady na obnovu vyhlídkové věže, která je ještě o rok starší, než pařížská Eiffelovka, vedení českokamenické radnice odhaduje na tři miliony korun.

„Vyvrcholilo tak osm let úsilí města a v polední době i aktivit občanského sdružení Studený a Lipnice i dalších institucí o to, aby se vyhlídkovou věž podařilo obnovit a zachovat pro další generace turistů a návštěvníků našeho města a okolí. Je to samozřejmě příjemný pocit,“ řekl starosta České Kamenice Miroslav Weis.