VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Rozhledna na Dymníku oslaví v září 120. narozeniny

Rumburk – Již 120 let se vypíná nad Rumburkem Augustova věž na Dymníku. Letošní kulaté narozeniny připomíná nejen výstava v muzeu, ale také oslava přímo u vyhlídkové věže.

13.8.2016
SDÍLEJ:

Letos slaví 120. výročí svého vzniku rozhledna na Dymníku, tak zvaná Augustova věž. Foto: Sbírky Oblastního muzea Děčín, pobočky v Rumburku

VÝSTAVA K JUBILEU JE V MUZEU

Součástí letošních oslav kulatého jubilea je výstava v rumburské pobočce oblastního muzea.

„Výstava vzdává hold také mimořádným osobnostem. A to nejen samotnému donátorovi stavby Augustu Wenschuchovi, bývalému radnímu, ale pozornost věnuje rovněž staviteli Josefu Hampelovi či zmiňuje komunisty scházející se v hospodě pod Dymníkem za druhé světové války, již byli umučeni v koncentračním táboře," říká jedna z autorek výstavy o historii Dymníku v rumburské pobočce oblastního muzea Ester Sadivová. Výstava je přístupná 
v běžné otevírací době rumburského muzea až do 27. října 2016, od úterý do pátku od 9 do 15 hodin. Návštěvníci mohou výstavu ale zhlédnout i v jiný čas, stačí se telefonicky domluvit přímo s pracovníky rumburského muzea.

O stavbě rozhledny se začalo uvažovat o několik let dříve, než na její stavbu opravdu došlo. Roku 1887 došlo k založení místní sekce Horského spolku pro nejsevernější Čechy. Stejně jako v dalších městech patřilo mezi hlavní cíle členů spolku vybudování vyhlídkové věže a horské chaty. Kopec Dymník byl se svými parametry nejvhodnějším kandidátem.

Horší to ale bylo s finančními prostředky. Spolku se nejprve podařilo pouze vykoupit malou roubenku nejblíže k vrcholu a tu přebudovat na hostinec.

Spolek peníze potřebné na stavbu vyhlídkové věže sice nesehnal, ale rozhledna na Dymníku nakonec přeci jen vyrostla.

VĚŽ JAKO DÁREK K NAROZENINÁM

„Místní patriot a mecenáš August Wenschuch si dopřál opravdu stylovou oslavu svých šedesátých narozenin. Zaplatil totiž stavbu rozhledny, kterou hned po dokončení spolku věnoval," přibližuje vznik kamenné rozhledny nad Rumburkem Ester Sadivová.

Rozhledna na Dymníku se tak stala jednou z mála, kterou nefinancoval některý z okrašlovacích spolků, kterých na severu tehdejšího Rakousko-Uherska byla celá řada.
Wenschuch si mohl takový rozmar dovolit. Obchodoval se soustruženými výrobky ze dřeva a rohoviny, zákazníky měl přitom daleko za hranicemi mocnářství. Jeho dar pak připomíná pamětní nápis. Kromě rozhledny nechal postavit například chudobinec.

ROZHLEDNU ZACHRAŇOVALA I SBÍRKA

Stejně jako například rozhledna na Děčínském Sněžníku, ani ta na Dymníku neměla daleko ke zkáze. Na počátku 90. let minulého století byl její stav velmi špatný, vznikla proto sbírka, jejíž vynos pomohl rozhlednu zachránit.

Rok před svými stými narozeninami tak byla rozhledna znovu zpřístupněna veřejnosti. Deset let volného přístupu rozhledně ale nepomohlo, opět ji i kvůli vandalům bylo nutné uzavřít a opravit. Od roku 2008 již ale znovu vítá návštěvníky toužící po výhledu do kraje.

A výhled je to opravdu daleký a impozantní. Za příznivého počasí lze spatřit Krkonoše, před nimi Jizerské hory, Ještěd, jihozápadně vrchy Českého středohoří: Sedlo a Milešovku, západně Sněžník a Krušné hory, severozápadně Valtenberg a severně vrchy Horní Lužice Bieleboh a Czorneboh.

NAROZENINY OSLAVÍ PŘÍMO U VĚŽE

Kromě výstavy v muzeu je na 24. září připravena oslava kulatých narozenin. Tu chystá ve spolupráci s Klubem českých turistů, Lesy České republiky a Spolkem přátel Rumburka rumburská radnice.

„Připraven bude kulturní a doprovodný program pro celé rodiny," říká mluvčí rumburského městského úřadu Dalibor Dvořák.

Návštěvníci oslav se tak mohou těšit například na hudební vystoupení, v jednání je také přítomnost vrtulníku na oslavách.

Autor: Alexandr Vanžura

Místo události:
13.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvýraznější proměnou prochází okruh kolem jetřichovických skal.
23

FOTO: Vyhlídky v národním parku budou po opravě bezpečnější

Aleš Pařízek z 18. volebního okrsku v Litoměřicích vysypává obálky s volební urny.
AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE
9

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

STAN bude požadovat přepočítání výsledků voleb, chybí mu "kroužky"

Ústecký kraj - Uskupení Starostové a nezávislí prý chybějí preferenční hlasy.

Organizátor festivalů D. Pešťák: Hendikepovaným dětem jsme už předali 180 tisíc

Děčín – David Pešťák z Děčína ve spolupráci s Jaroslavem Horákem organizuje charitativní koncerty a festivaly pro hendikepované děti. Rockeři s dobrým srdcem už mají na svém kontě desítky takových akcí, kam zvou nejen známé kapely, ale i oblíbené herce.

V Opavě přišlo povzbuzení, nyní to chce konečně vyhrát!

Varnsdorf – Dalo by se říci, že teď, nebo nikdy. Severočeský Varnsdorf by se rád odlepil z posledního místa. A hlavně chce vymazat nulu v kolonce výher.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení