Podle místních obyvatel ale nyní problémy zašly již tak daleko, že se lidé obrátili na městské zastupitele.

„Životní styl a návyky, 
a především vnější projevy těchto našich spoluobčanů, vyvolávají v této doposud relativně klidné části města zneklidnění a oprávněné obavy z dalšího vývoje. Stupňující se hluk a zvyšující se nepořádek, zápach 
z odpadních vod v okolí domu v dezolátním stavu," vyjmenovává hlavní problémy krásnolipský starosta Jan Kolář.

Pohled do okolí domu, ve kterém Hučkovi bydlí, dává stěžovatelům zapravdu. Přímo pod okny se válí hromady odpadu. Ty byly původně přímo uvnitř domu.

„A kam jsme to měli dát? To všechno bylo v bytě, než jsme se sem přestěhovali. Ven jsme to vyházeli, když jsme to vyklízeli. Ti před námi ani majitel to neuklidili," tvrdí Nataša Hučková.

S odpadky přitom může mít problémy město. Okolo domu jsou totiž všude městské pozemky, na nichž stojí i samotný dům. Za jejich likvidaci tak bude muset platit krásnolipská radnice.

Problematický je ale také technický stav domu. Podle Jana Koláře byl celou zimu prázdný a otevřený. Dlouhodobě zanedbávaná údržba se na domě projevila ještě více. V některých místech vyplňuje vyhnilá místa v trámech montážní pěna, stropy v jednotlivých místnostech v přízemí jsou prohnuté, sklep je plný vody.

„Museli jsme si to tady na vlastní náklady vyklidit a upravit. Všude tu byly hromady bordelu," rozčiluje se paní Hučková.

Ta se svými dvěma syny 
a manželem za byt v rozpadajícím se domě platí majiteli holé nájemné pět tisíc korun.

V Krásné Lípě je přitom takových domů výrazně více. V dalším podobném bydlí rodina na druhém konci města. Domu se propadá střecha, hroutí se jí komíny. Okolo domu běhají děti. Přesto lidé, kteří tu žijí, dostávají od státu sociální dávky na bydlení.

Tyto domy mají velmi často jedno společné. Jejich majitelé pocházejí z různých koutů republiky. Například 
z Prahy nebo z Nymburka. Město s tím přitom příliš nezmůže.

„Bohužel v tomto nemáme žádné pravomoci, nanejvýš můžeme apelovat na nejrůznější úřady, aby se situaci pokusily řešit," dodává krásnolipský starosta Jan Kolář.