Jak se dostat na políčko s pejskem, k řece nebo na křižovatku? Správným naprogramováním robotické včelky. Mozkové závity si neobvyklou moderní hrou mohly procvičit děti z Mateřské školy Májová v děčínských Boleticích. Tu jim přijel z krajského úřadu představit metodik pro digitální gramotnost dětí Pavel Pešat.

Beeboti neboli robotické včelky jsou malé robotické hračky. Děti je měly za úkol naprogramovat pomocí tlačítek tak, aby se pohybovaly po jednotlivých herních polích. Jako příslušenství slouží herní plány s motivy barevných tvarů, písmenek, čísel či ostrova nebo města s uličkami.

„Dětem řekneme, na jaké políčko mají zajet. Mají za úkol vymyslet, jak se včelka dostane z jednoho místa na druhé. Musí napočítat kroky, umět poznat barvy či tvary na herním plánu a vymyslet variantní řešení. Pokud včelka nezajede, kam má, musí popřemýšlet, kde udělaly chybu a napravit ji,“ uvedl Pešat.

Maturitní ples, ilustrační foto.
Maturáky, plesy, masopusty? Posílejte nám své fotografie

Podle metodika má hra děti od nejútlejšího věku naučit žít s moderními technologiemi, které je obklopují. „Koneckonců jsou všude kolem nás a děti si na ně musí zvyknout. Je třeba jim říct, jak se chovají a jak se programuje aspoň v jednoduchých krocích, protože stejně tak je učíme rozpoznávat písmenka a číselnou řadu,“ vysvětlil Pešat.

Mezi dětmi v boletické mateřské škole měla interaktivní hra úspěch. Děti si s malými roboty hrály ve skupinkách spolu s učitelkami, které jim dávaly úkoly. „Nové hračky se mi líbí. Bagr se mi líbí nejvíc,“ svěřila se předškolačka Lenička.

„Pro děti je to určitě přínos. Myslím si, že se tím naučí i prostorovou orientaci. Na rozcvičku jim říkám, ať udělají krok dopředu, dozadu a ukážou pravou a levou ruku,“ řekla učitelka Miloslava Lánová.

Robotické hračky mají šanci získat školky v Ústeckém kraji, které o ně mají zájem. „Předpokládáme, že se nám podaří nakoupit soupravy robotických včelek, a to takovým způsobem, že pro každou obec s rozšířenou působností bude k dispozici jedna souprava,“ nastínil metodik. Souprava by měla obsahovat přibližně 15 včelek s příslušenstvím v podobě herních podložek.

„Máme takovou vizi, že se účastníci budou moci přihlásit k programu sdílení tohoto balíčku, který si budou předávat mezi jednotlivými zařízeními,“ dodal Pešat. Školky, které mají zájem se do vzdělávací akce zapojit, se mohou přihlásit e-mailem přímo metodikovi na adresu pavel.pesat@gmail.com.

Matěj Schod se narodil Soně Schodové z Rumburku 15. ledna v 11.22. Měřil 46 cm a vážil 2,78 kg.
FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!