Ani velmi srdnatý výkon, který Válečníky fyzicky hodně vyždímal, na Nymburk nestačil. Před parádní kulisou na děčínském zimním stadionu svěřenci Pavla Budínského prohráli 63:91. Obhájce titulu je tak blízko k dalšímu ligovému primátu.

„Po loňském zážitku jsem si nemohl nechat finále ujít. Taková atmosféra se jen tak nevidí. Letos jsem se ale vybavil špunty do uší," říkal při příchodu do haly, která se začala plnit již více než hodinu před začátkem utkání, jeden z fanoušků. Loňské finále bylo prvním v sedmdesátileté historii děčínského baskebalového klubu. Na to další si fanoušci počkali jen rok.

„Já musím dnes dát klukům velký kredit. Odehráli to na hranici vyčerpání, v sestavách, které nebyly ani na tréninku. Víme, jaká je situace. Na jedné straně naše zdravotní trable, na druhé straně obrovská kvalita Nymburku. Ale po prvním utkání, kdy jsme byli vhozeni do divoké vody, jsme loďku vytáhli a šli znovu na start. A dnes to bylo lepší. Ale porazit v této situaci Nymburk je prostě nereálné," pravil po zápase děčínský trenér Pavel Budínský.

Ten musel opět oželet kvarteto Landa, Bažant, Carter, Houška. I přesto se snažili domácí držet se soupeřem krok. „Měli jsme spoustu volných střel. Ale body z toho nebyly. A Nymburk právě tyto střely dával. Myslím si, že v ničem jiném nás soupeř nepřehrával," hodnotil zápas děčínský pivot Jiří Jelínek.

„Byla tady skvělá atmosféra, byl to zápas pro diváky. Nám se směrem dopředu moc nedařilo. Děčín si za svůj výkon zaslouží velkou pochvalu. Nedali nám nic zadarmo," pokyvoval hlavou nejlepší střelec Nymburka Vojtěch Hruban.

V posledním dějství už kromě únavy dolehly na Děčín i fauly. Postupně totiž pět osobních chyb nasbíral Jelínek, Vyoral a Stria a duel pro ně předčasně skončil. Na palubovce tak logicky dostávali prostor mladíci, v čele s Muselem a Gavendou. „Byla to paráda, moc jsem si to užil. Je to pro mě velká zkušenost zahrát si proti hráčům, jako je Welsch, Benda, nebo Hruban," skromně utrousil Richard Musel, teprve devatenáctiletý pivot Válečníků.

Divácký rekord sice nepadl, ale po skončení zápasu fanoušci tleskali ve stoje. „Tohle se může stát jen v Děčíně. Pro ně je to svátek. Je moc dobře, že se to nakonec odehrálo," podotkl Hruban. „Kdybych mohl, tak každému z fanoušků osobně poděkuji. Dnes ukázali charakter, lidskost, pochopení. Hluboko před nimi smekám," dodal Budínský.

Třetí finálový zápas se hraje v pondělí 23. května od 20.00 na nymburské palubovce.

Finále play off basketbalové ligy mužů – 2. zápas:

Děčín – Nymburk 63:91 (7:21, 23:41, 42:67)

Nejvíce bodů: Jelínek 13, Šiška a Vyoral po 10 – Hruban 21, Sant-Roos 15, Dixon 14, Randle 11. Stav série: 0:2.