Že není s říčkou něco v pořádku, si všimli lidé v pátek dopoledne. Odkud barva do Křinice vytekla není jasné. „Většinou zdroj znečištění zachytíme, tentokrát jsme se o tom dozvěděli později. V tu dobu se znečištění posunulo už ke Kyjovu,“ řek starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Radnice okamžitě informovala inspekci životního prostředí, vodoprávní úřad a především správu národního parku. Pod městem totiž říčka vtéká do Českého Švýcarska, odtud pak teče dál do sousedního národního parku Saské Švýcarsko v Německu. Tam jsou na Křinici například turisticky oblíbené soutěsky s lodičkami v Hinterhermsdorfu.

„Zprávu o znečištění Křinice jsme poslali našim kolegům v Německu. Zároveň jsme také zveřejnili číslo na krizovou linku, kam mohou hlásit ekologické škody, v tomto případě úhyn ryb nebo jiných vodních živočichů,“ uvedl mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Během víkendu správcům parku nikdo žádný úhyn nenahlásil. Není ani jasné, o jakou látku se jednalo. To by měly objasnit rozbory, na které vzorky modré vody z Křinice putovaly.

Všechny barvy duhy

„Jako malí jsme obdivovali vodu červenou, žlutou, modrou a fialovou. Asi tak před 40 lety. Myslela jsem, že dneska už tyto atrakce nejsou v módě,“ napsala na sociální sítě uživatelka Jana. Poukázala tak na dlouhotrvající problémy.

Pár desítek metrů pod náměstím je totiž továrna, kde se barví látky. Ta má kalové nádrže jen několik metrů od koryta řeky. Především v době před rokem 1989, kdy ochrana životního prostředí nebyla tak důležitá, se z továrny dostávaly do řeky chemikálie poměrně často. Jejich úniky nejsou ale ani dnes ničím zcela výjimečným.

„Je to tak dvakrát třikrát do roka, kdy z barevny do řeky něco unikne. Nikdy se s tím nepodařilo nic udělat,“ popsal situaci Jan Kolář.

Původní firma Bonex skončila v likvidaci, od té doby se v tomto starém továrním objektu vystřídalo několik společností.

K jednomu velkému úniku znečištění do Křinice došlo před dvěma lety. V dubnu 2017 se řeka zabarvila do ruda. Ani tehdy barva nedotekla do Německa.

Znečištění vody barvou může dělat živočichům nemalé problémy. Ve špinavé vodě se špatně orientují, nemohou najít potravu. Přímo na zdraví a životě je to může ohrozit tehdy, pokud se jedná o toxické látky nebo odmašťovadla, která by uškodila především rybám.