Je sobota půl jedenácté dopoledne a na děčínském Masarykově náměstí se tvoří hloučky tiše diskutujících lidí. Všichni jsou slavnostně oblečeni. Kolemjdoucí se zastavují, aby zjistili, co se to tu vlastně děje. Akademickou atmosféru přeruší ředitel děčínského oblastního muzea Milan Rosenkranc. „Vítám v Děčíně významné české matematiky a jejich kolegy ze sousedního Rakouska. Sešli jsme se tu proto, abychom uctili památku celosvětově významného matematika, děčínského rodáka, Johanna Radona, a odhalili pamětní desku zde na jeho rodném domě,“ zahájil slavnostní řeč Milan Rosenkranc, hlavní iniciátor celé akce.

Sobotní odhalení pamětní desky si nenechala ujít ani dcera Johanna Radona, pětaosmdesátiletá Brigitte Bukovics. „To, že byl můj otec tak slavný matematik, jsme se dozvěděli až po jeho smrti. Domů totiž začaly přicházet kondolence z celého světa,“ uvedla Brigitte Bukovics. Při slavnosti odhalení pamětní desky jí doprovázel její syn a vnuk Johanna Radona Jürgen Bukovics. Na odhalení desky se přijel podívat i její tvůrce Zdeněk Kolářský, veřejnosti známý jako jeden z nejlepších českých tvůrců pamětních mincí a medailí.

Po krátkých projevech došlo k samotnému aktu. Poctu odhalit pamětní desku Johanna Radona dostala jeho dcera Brigitte Bukovics a primátor města Děčína Vladislav Raška.

Nejen česká matematická elita, ale i jejich kolegové ze sousedního Rakouska se po obědě vydali na děčínský zámek, kde po celé odpoledne společně diskutovali o významu Radonova díla na semináři, který připravila pražská Jednota českých matematiků a fyziků.

Dílo Radona však mohou ocenit i lidé v současnosti. Především Radonovy matematické základy počítačové tomografie, dnes mezi lidmi známé jako „cétečko“, především z oboru onkologie, patří k jeho nejvýznamnějším vědeckým pracím. Avšak počítačová tomografie se hojně využívá i v jiných oborech, například kriminalistice, astronomii či archeologii.