Ta s její pomocí v úterý pozdě večer odvolala nejen místostarostku města Petru Tojmarovou, ale také celou radu města. Několikahodinové jednání v kině sledovaly desítky lidí rozděleny na dva tábory
a doprovázející jednání potleskem či pískotem.

Novým neuvolněným místostarostou Benešova nad Ploučnicí se stal Petr Jansa. Zatímco Petra Tojmarová svou funkci vykonávala uvolněně, neboli na plný úvazek, Petr Jansa bude pracovat na půl úvazku, čili se může částečně dál věnovat své dosavadní práci.

Starostou města zůstává Filip Ušák. Bude mít ale těžkou práci: v nově navolené pětičlenné radě města totiž jeho koalice ztratila většinu stejně jako v zastupitelstvu.

„O své rezignaci jsem vážně uvažoval. Máme ale rozjetou spoustu projektů a akcí, nechtěl jsem město uvrhnout do chaosu," říká Ušák s tím, že současná situace by měla přes léto znamenat klid zbraním.

„Podali jsme si ruce s tím, že do září nastavíme možnosti spolupráce a domluvíme se na tom, jak budeme komunikovat. Připravíme také programové prohlášení rady," říká starosta a dodává: „Chci, aby se Petra Tojmarová stala druhou místostarostkou, byť by byla ve své funkci neuvolněná."

Odvolaná místostarostka neskrývala zklamání.

„Uvidíme, jak se situace zklidní. Mám zájem pracovat tam, kde budu prospěšná, protože mě práce místostarostky bavila. Odvolali mě, přitom neřekli jediný konkrétní důvod," kroutí hlavou Petra Toj-marová, na jejíž podporu vznikla v Benešově také petice. Ta ale opoziční zastupitele nezajímala.

„Pan Dračka dokonce prohlásil, že lidem nemusí vysvětlovat důvody, proč mě odolávají," dodává Tojmarová.

Právě opoziční zastupitel Ota Dračka tvrdí, že odvolání místostarostky byla nutnost.

„Městu to určitě prospěje, na radě se děly různé věci. Já jsem chtěl dokonce navrhnout odvolání starosty, moji kolegové mě ale požádali, abych to nedělal," říká Dračka.
Opozice prý kandidáta na starostu má, konkrétní jméno ale nechtěl Dračka prozradit.

„Osobně být starostou nechci. Říkal jsem to a říkám dál: Podle mě by měl být starostou města ten, kdo prošel radou, poté byl místostarostou," dodává Dračka.

Na otázku, proč opozice zvolila do rady města Petru Tojmarovou, kterou chvíli předtím odvolala z pozice místostarostky, Dračka odpověděl, že to byla podmínka starosty Filipa Ušáka, kterou opozice respektovala. Paradoxní je, že v radě města bude Petra Tojmarová dál působit spolu s Andreou Kulíkovou – přitom právě jejich názorové neshody, kdy spolu obě ženy dost ostře diskutovaly například na sociální síti Facebook, vyústily v současnou krizi.

„Dostávají teď obě šanci, aby spolupracovaly," tvrdí Dračka.

Nový místostarosta Benešova Petr Jansa říká, že nová rada města teď lépe kopíruje výsledky podzimních komunálních voleb.

„Budu se snažit využít potenciál úřadu. Rád bych se věnoval technickým věcem, to je moje silná stránka. Nejvíce se zaměřím na údržbu a správu města," říká Petr Jansa ke své nové funkci, který měl hned ve středu se starostou první schůzku. „Domlouvali jsme se na způsobu spolupráce," dodal Jansa.

Benešov nad Ploučnicí není jediným městem, které po komunálních volbách zažilo převrat. Před několika dny došlo k zemětřesení na ústecké radnici, kde se na dvě skupiny rozpadlo hnutí ANO 
a kde zastupitelé zvolili naprosto nové vedení města včetně nové primátorky.

Na Děčínsku zažili obrat také lidé v Rumburku, kdy v minulém volebním období zastupitelstvo dokonale ovládl tehdejší místostarosta města Darek Šváb. Přestože byl v komunálních volbách zvolen za ČSSD, založil si a dirigoval 
v zastupitelstvu svoji vlastní koalici. Měl tak silnou pozici, že ho zastupitelé neodvolali ani ve chvíli, kdy byl několik týdnů ve vazbě kvůli údajnému vydírání městských strážníků. Za tento převrat ale voliči Švábovi a jeho lidem vystavili ve volbách hořký účet: jejich kandidátka při komunálních volbách totálně propadla a vítězství slavila opozice v čele s Jaroslavem Sykáčkem.

Benešovské komunální volby na podzim jednoznačně vyhrála Koalice PRO Benešov, která získala v patnáctičlenném zastupitelstvu šest mandátů. Lidé ve městě tak dali najevo, že si na radnici po několika letech přejí změnu. Předchozí starostka Dagmar Tesarčíková je nicméně mezi lidmi oblíbená – z patnáctého místa kandidátky ODS totiž vyskočila na první místo a do zastupitelstva se dostala. Skončila ale v opozici: Koalice PRO Benešov se totiž domluvila na spolupráci s Radkem Leknerem ze sdružení STAN 
a s komunistickým zastupitelem Ivem Mádlem a dala dohromady těsnou většinu. Na ustavujícím zastupitelstvu Dagmar Tesarčíkovou vystřídal Filip Ušák; stal se zřejmě nejmladším starostou na Děčínsku.

Nové vedení BenešovaStarosta: Filip Ušák
Místostarosta: Petr Jansa
Rada města: Filip Ušák, Petr Jansa, Petra Tojmarová, Andrea Kulíková, Pavel Urx