Na první pohled vypadá roubenka v Pražské ulici nedaleko centra Krásné Lípy jako desítky jiných domů na Šluknovsku. Na její zahradě ale leží stovky lednic. Vysloužilí pomocníci do kuchyně zůstali na zahradě více než 200 let starého domu po předchozím majiteli. Ten současný tvrdí, že je chtěl už odvézt. Na jejich likvidaci ale neměl dost peněz.

„Samotné ledničky problém nebudou, horší je hromada odpadu, přes kterou se není možné na zahradu dostat. Pokud se mi bude dařit v podnikání, měly by zmizet během jara,“ vysvětluje vlastník domu Martin Kačmar.

Drtivou většinu lednic přivezli předchozí majitelé z nedalekého Německa. Ledničky, které byly ještě funkční, prodali a ze zbytku vybrali kovy. Skelety lednic pak skladovali v domě. Když zaplnili celé přízemí, začali je odhazovat na zahradu.

MĚSTO CHCE POMOCT

Pomocnou ruku s likvidací hromad ledniček nabízí Kačmarovi město. „Vlastníka opětovně vyzveme k likvidaci. Jsme schopni se na ní domluvit a pomoci mu prostřednictvím sběrného dvora a našich technických služeb,“ nabízí se starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Kačmar koupil roubenku v roce 2015. O rok později v prosinci ho radnice vyzvala k odvozu odpadu, Kačmar však požádal o prodloužení lhůty pro likvidaci do poloviny roku 2017. Ale ani tento termín nedodržel. Odvézt by přitom bylo potřeba desítky kubíků nejen ledniček, ale i komunálního odpadu.

„Náklady na likvidaci je poměrně těžké odhadnout, protože nevíme, kolik tam toho přesně je. Nejdražší by pravděpodobně byla doprava na skládku,“ říká Lenka Fritscheová z krásnolipského odboru životního prostředí.

Není to přitom poprvé, kdy město muselo u stejného domu podobnou skládku v minulosti likvidovat. Pozemek nechalo na své náklady vyklidit v roce 2010.

„Tehdy ještě fungovalo romské sdružení Čačipen, přes které se podařilo dát dohromady lidi na roztřídění odpadu. Co bylo možné, to jsme separovali, zbytek jsme odvezli na skládku,“ popisuje historii domu starosta s tím, že tehdejší majitel domu městu dodnes za likvidaci odpadu dluží.

Kačmar by jednou chtěl v roubence žít, případně si z ní udělat chalupu. „Já pocházím ze středních Čech a tam takové krásné domy nemáme, všechny byly předělané na zděné již v 19. století,“ vysvětluje vlastník svou motivaci pro opravu historické roubenky.

Ta je přitom ve velmi špatném stavu. Okna jsou vytlučená, některé trámy uhnívají a její zanedbanost je vidět na první pohled. „Zadělal jsem největší díry na střeše, která je základ. Vše jsem si musel udělat svépomocí. A postupně se chci pustit do dalších oprav,“ dodává Kačmar.