V létě roku 1757 ustupovala pruská vojska z Čech, před sebou je hnala rakouská armáda. K jednomu z mnoha krvavých střetů došlo pod Studencem.

„Pruská armáda se v noci z 18. na 19. července pokusila projít s množstvím zavazadel, munice a zásob přes Horní Kamenici a Lísku do Chřibské a dál k severu. V Horní Lísce došlo k urputným bojům o vozy s municí a zásobami,“ říká Hana Tůmová ze Spolku Pod Studencem.

Účet za boje pod Studencem byly více než kruté. V pruské armádě padlo během tří dnů na pět stovek vojáků, další téměř dvě stovky mužů padly v rakouské uniformě.

S následky bojů se ale museli vypořádat i místní. Válečné škody utrpěla Líska, Kunratice, Chřibská nebo dokonce i Krásná Lípa. Bitvu dodnes připomíná místo nazývané U Křížového buku mezi Českou Kamenicí a Chřibskou.

Výročí bitvy si pravidelně připomíná Spolek Pod Studencem, který již dvakrát uspořádal při kulatém a půlkulatém výročí rekonstrukci bitvy v Lipnici u Kunratic. Před pěti lety dorazilo na rekonstrukci tři a půl tisíce diváků.

Letos si ale kulaté výročí bitvy fanoušci historie její rekonstrukcí nepřipomenou.

„Bohužel se nám a našim partnerům nepodařil sehnat dostatek peněz, abychom mohli rekonstrukci uspořádat,“ řekl Deníku Tomáš Horyna ze Spolku Pod Studencem.

Financování letošní bitvy spolek svěřil partnerům z vojenských historických sdružení. Ta požádala o peníze krajský úřad, se svou žádostí o dotaci ale bohužel neuspěla. Přesto 260. výročí bitvy nezapadlo. Členové spolku a vojáci v historických kostýmech z druhé poloviny 18. století si jej o víkendu připomněli hned na třech místech, kde jsou válečné pomníky.