Děčínský okres spadá pod Litoměřickou diecézi, která má celkem deset vikariátů. O prodlouženém víkendu čeká věřící mimořádná událost. Setkání se s hlavou církve. „O místenku na bohoslužbu do Staré Boleslavi požádalo v prvním kole objednávání místenek přes farnosti 3173 a do Brna 230 lidí z litoměřické diecéze. Dodatečně se rozdalo 300 místenek, dalších minimálně 200 pak přes prodejny Karmelitánské nakladatelství a zájem byl o další. Nemůžeme ale vědět, kolik dalších lidí se k cestě rozhodne na poslední chvíli,“ řekla tisková mluvčí diecéze Jana Michálková.

Prozradila, že biskup Jan Baxant poveze papeži také dárek. „Připojuje se svým podílem ke společnému daru biskupů. Bude to vzácný růženec,“ poznamenala mluvčí. Dodala, že organizovaní výpravy za Svatým otcem si zajišťují jednotlivé farnosti. „Na nich je, jaké dopravce si zvolí. Ostatní poutníci se budou na místa dopravovat individuálně,“ uvedla Michálková.

Josef Horehleď, zakladatel Křesťanské základní školy Nativity v Křešicích u Děčína informoval, že na setkání s papežem se chystají také některé děti se svými pedagogy. „Modlíme se za to, aby návštěva papeže Benedikta XVI. přinesla pro náš národ dobré ovoce,“ komentoval blížící se událost.

Kámen z Merboltic

Marcel Hrubý, kněz ze Srbské Kamenice se spolu s dalšími čtyřiceti poutníky z farnosti chystá vyrazit v neděli do Brna. „ Pojedeme autobusem s místním dopravcem Henkem už ve dvě ráno. Chceme být u toho, až bude papež žehnat základnímu kameni pro nový kostel v Merbolticích,“ sdělil kněz. Kámen má totiž podle něho pohnutý osud. Když komunisté starý kostel zbořili, kameny nechali vyvést za vesnici. Starostka obce nyní jeden z nich nechala k této příležitosti opracovat kameníkem Janem Pokorným z Děčína. Součástí bude deska s vygravírovanými erby papeže, litoměřického biskupa a obce Merboltice,“ vysvětlil Hrubý. Přidal informaci, že na Moravu pojede hodně mladých lidí.

Karel Jordán Červený, kněz z České Kamenice, informoval, že z jeho farnosti pojedou věřící na mši do Staré Boleslavi. „ Bude to asi čtyřicítka poutníků. Každý ale individuálně, chtějí jet rodiny pospolu. My jsme objednávali proto jen místenky,“ podotkl farář a myšlenku dokončil: „ Lidé dostali i plánek a na letáku veškeré informace, které budou potřebovat. Setkání s papežem je pro nás mimořádná událost, kterou vnímáme ve shodě s heslem, pod kterým se mše koná – že všechny nás spojuje víra naděje a láska,“ řekl českokamenický kněz.

Papež Benedikt XVI. bude v České republice tři dny.

V sobotu 26. září přiletí před polednem do Prahy, ve 12.30 přednese krátký projev u Pražského Jezulátka, odpoledne se setká s prezidentem Václavem Klausem a podívá se na relikvie ve Svatováclavské kapli.

V neděli zamíří do Brna. Zde se od 10 hodin uskuteční mše, kde se předpokládá účast 200 tisíc lidí.

V pondělí přijede do Staré Boleslavi. Po návštěvě kostela svatého Václava se od 9.45 koná jeho setkání s věřícími spojené se mší. Benedikt XVI. jako papež navštíví Českou republiku poprvé. Předtím byl v Praze oficiálně, ještě jako kardinál Josef Ratzinger, v roce 1992. Jeho předchůdce, papež Jan Pavel II., zavítal do Česka třikrát, v letech 1990, 1995 a 1997.