Fanoušci filmu se nyní mohou zcela ponořit do Popelčina světa a dozvědět se další podrobnosti o natáčení této česko-německé koprodukční pohádky. Kurátor Steffen Retzlaff v archívech filmového studia Barrandov dohledal potřebná fakta. Všechny texty k výstavě jsou nejen v němčině, ale také v češtině. K výstavě vyšel i obsáhlý doprovodný sborník v češtině. Příprava výstavy přišla na půl milionu eur a vy si ji můžete na zámku Moritzburg prohlédnout následujících pět let.
Nová výstava o Popelce zaujímá zhruba 450 metrů čtverečních v deseti zámeckých komnatách. Svým rozměrem je sice menší než výstavy předchozí, ale zato je zcela nově inscenována a přichází s úplně novou koncepcí.
„Nenahlížejte jen, vejděte," zní nové heslo výstavy.
Do zákulisí
Hned na začátku výstavy přivítá návštěvníky sametově rudé předsálí kina jako ve snu. Zde jsou všechny nedávné rozhovory s herci, nové informace a historky ze zákulisí. Prostřednictvím projekčního plátna nahlédneme i do zákulisí. Tam si mohou hosté vyzkoušet roli střihače ve virtuální střižně a nahrávacím studiu, samozřejmě s původními scénami a s originální filmovou hudbou.
Všechny pokoje s výstavou věrně zobrazují filmové scény a návštěvníci jsou zváni, aby si vyzkoušeli roli Popelky, kterou v pohádce hrála česká herečka Libuše Šafránková.
Návštěvníci mohou pocítit, jaké to je tančit v sále s princem, nebo být tyranizovaná svou macechou. Hosté projdou také Popelčin les, kde Popelka oblékla svůj lovecký kostým, podívají se do kompletně zrekonstruovaného podkroví sovy Rozárky a zjistí, jak získala zpět svůj střevíček.
Venku je pak přístupná stáj Popelčina šimla Juráška. A kdo objeví okno, kterým Popelka ve filmu sledovala bál, může jím také nahlédnout dovnitř.
Stovka exponátů
Kolem sta exponátů je připraveno k obdivování, například původních pět plesových šatů i originální paruka zlé macechy. Hrdí jsou organizátoři také na model vodního hradu Švihov, který je postaven podle originálních záběrů z filmu.
Důležitý je také opravdový lískový oříšek, který každý návštěvník během výstavy získá ze zařízení velmi podobného automatu, z něhož vypadávají kulaté žvýkačky. Oříšek je během prohlídky praktickým pomocníkem. Když chcete zkusit dál rozvíjet osudy postav z filmu, o kterých příběh již dál nevypráví, máte možnost prostřednictvím světýlek sledovat na automatu, spřádajícím další osudy, například Droběnu v podání Heleny Růžičkové, která tak dynamickým tanečním krokem vedla prince v kole. A mimochodem, víte, že se Droběna v německé verzi jmenovala „Kleinröschen", čili „malá růžička"?
Oříšek v osudovém automatu rozhodne, co se nakonec z malého kvítku urodí. Na konci expozice je ještě jeden poslední automat, automat na splněná přání. Každý návštěvník tam může oříšek vhodit a něco si přát.
Nová kniha
V zámeckém obchodu se suvenýry se dá koupit nová kniha k filmu a výstavě, celá v češtině. Tu si můžete také hned prolistovat u kávy a pohádkově sladkého zákusku ze zámecké kuchyně. Nová výstava o Popelce běží do 28. února 2016; celkem bude vidět pět zim.
Přes půl milionu
Předchozí výstavy o pohádce byly totiž mimořádně úspěšné. Více než 600 000 návštěvníků navštívilo uplynulé výstavy s filmovými scénami, originálními kostýmy a příběhy o Popelce. Pohádka je nedílnou součástí vánočního programu také v německé televizi, kde je snad ještě populárnější než u nás v Česku. Tvůrci pohádky jsou v Německu vždy vítáni s velkou slávou.
Výstava o filmové pohádce Tři oříšky pro Popelku byla v předchozích letech věnována každý rok jinému tématu. Na počátku šlo především o herce a originální kostýmy zapůjčené z pražského Barrandova, v roce 2012 byla hlavním tématem filmová muzika. A v roce 2013, ke 40. výročí uvedení pohádky Tři oříšky do kin, se tvůrci výstavy zamýšleli nad otázkou, proč si tato pohádka našla cestu do srdcí milionů diváků a stala se nejen v Německu opravdovým kultem.
Informace o výstavě:KDY: 7. listopadu 2015 až 28. února 2016 denně od 10 do 18 hodin – vstup do 17 hodin. Pondělí zavřeno kromě 28. prosince 2015.
DOPRAVA: Parkoviště před zámkem Moritzburg.
VSTUPNÉ: Jednotlivé: 8 a 4 eura, děti do šesti let zdarma. Rodinné vstupné: dva dospělí
a maximálně čtyři děti do 15 let: 16 eur, jeden dospělý a dvě děti do 15 let: 8 eur.
SERVIS: Český audioprůvodce k zámecké barokní výstavě, kavárna, muzejní obchod, zámecká restaurace s vyhlídkovou terasou.